این موج فناوری، سریع‌تر از هوش مصنوعی بی‌ سر و صدا در حال گسترش است!

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
محاسبات ابری edge

احتمالاً قبل از اینکه هوش مصنوعی به‌طور کامل اثر خود را بگذارد، زندگی و مشاغل ما را شکل داده و تغییر داده است.

در میان همه هیاهوها، امیدها و دست نوشته‌ها در مورد هوش مصنوعی (AI)، یک موج فناوری دیگر بی‌سر و صدا در حال افزایش است و سرمایه‌گذاری های هنگفتی را به خود جذب کرده است.

به محاسبات Edge خوش آمدید! چیزی که در اطراف ما وجود دارد محاسبات edge نام دارد و همچنان بی‌وقفه در حال تکثیر است. در حسگرها، ردیاب‌ها، ماشین‌های تولید، لوازم خانگی، پوشیدنی‌ها، وسایل نقلیه و ساختمان‌ها که احتمالاً قبل از اینکه هوش مصنوعی اثر خود را بگذارد، مشاغل و کارهای ما را تغییر شکل داده و متحول خواهد کرد.

edge و اینترنت اشیا (IoT) یک تجارت بزرگ هستند. حداقل 23 درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی بنیاد Eclipse می‌گویند که در سال 2022 بین 100.000 تا 1 میلیون دلار برای اینترنت اشیا و اِج هزینه کرده‌اند و 33 درصد انتظار دارند این مقدار را در سال 2023 هزینه کنند. از هر 10 نفر یک نفر پیش بینی می‌کند در سال 2023 بیش از 10 میلیون دلار هزینه کند. بیش از نیمی (53%) از شرکت‌ها در حال حاضر راه‌حل‌های IoT را به‌کار می‌گیرند و 24 درصد دیگر نیز برنامه‌ریزی می‌کنند تا آنها را طی 12 تا 24 ماه آینده معرفی کنند.

edge و اینترنت اشیا (IoT)

Edge Technologies، Inc. یک شرکت نرم‌افزاری آمریکایی است که بر روی یکپارچه‌سازی برنامه‌های کاربردی وب امن تمرکز دارد. محاسبات Edge محصولات نرم‌افزاری و خدمات سازمانی را به شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی ارائه می‌دهد. Edge در سال 1993 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در آرلینگتون، ویرجینیا قرار دارد. در سال 2017، این شرکت توسط صندوق نوآوری لوتوس خریداری شد. Edge در ژانویه 2022 به یک شرکت سهامی عام تبدیل شد.

تعریف اِج به زبان ساده‌تر

محاسبات اِج یک روش غیرمتمرکز اینترنت اشیا است که در آن پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها در edge شبکه یا نزدیک‌تر به edge شبکه، جایی که دستگاه‌های IoT منفرد در آن قرار دارند، انجام می‌شود. برای درک تعریف محاسبات لبه، ابتدا ضروری است که یک شبکه سنتی اینترنت اشیا را بررسی کنیم.

بیشتر شبکه‌های اینترنت اشیا از معماری کلاینت-سرور متمرکز استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال، وب‌سایتی را که در حال مشاهده این مقاله در آن هستید، در نظر بگیرید. تمام متن‌ها و عکس‌های صفحه وب روی یک سرور وب قرار می گیرند. مرورگر تلفن همراه یا رایانه شما (“کلاینت”) باید به این سرور متصل شود تا داده‌های صفحه وب را دریافت کند و روی صفحه نمایش شما نمایش دهد.

مطالب مرتبط: رایانش ابری، پدیدۀ عصر فناوری

مشکل رویکرد مشتری/سرور این است که یک سیستم متمرکز است. اگر تعداد زیادی کاربر همزمان و ترافیک داده وجود داشته باشد، می‌تواند سرور و شبکه آن را مسدود کند. این می‌تواند منجر به کاهش سرعت عملکرد شود. علاوه بر این، در این مدل، سرور یک پیوند ضعیف است. اگر پایین بیاید، کل سیستم با آن خراب می‌شود.

محاسبات edge این معضل را با واگذاری بار پردازش و ذخیره‌سازی در سراسر شبکه حل می‌کند. به جای ریختن همه وظایف بر روی یک سرور مرکزی، برخی از آن‌ها به دستگاه‌های IoT در egde شبکه منتقل می‌شود. پس از انجام پردازش، فقط داده‌های مربوطه برای نظارت و ذخیره‌سازی به سرور مرکزی ارسال می‌شود.

محاسبات edge

اَبْرِ هیبریدی و مشارکت آن با اِج

اَبـْر هیبریدی وسیله‌ای است که پروژه‌های Edge بر آن سوار می‌شوند. حداقل 42 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که استقرار لبه توسط ابر ترکیبی امکان پذیر است. تقاطع اج و ابْر، که معمولاً به‌عنوان متضادهای قطبی در مناظر فناوری دیده می‌شود، در فروشندگان ابر، به‌ویژه خدمات وب آمازون (AWS) از بین نرفته است.

یاسر السعید، معاون IoT برای AWS، در گفتگو با ZDNET عنوان کرد: «بیشتر موارد استفاده جدید و نیازهای مشتری نیاز به محاسبات edge در بالای ابر را افزایش داده است. زیرساخت لبه برای شرکت‌هایی که می‌خواهند اپلیکیشن‌هایشان به کاربرانشان نزدیک‌تر باشد، مهم است.

Alsaied ادامه می‌دهد که این موارد استفاده شامل برنامه‌های هم‌زمانی است که نیاز به پردازش داده‌های محلی، برنامه‌های با تأخیر کم و الزامات اقامت داده دارند. او می‌گوید که برنامه‌های Edge برای «شرکت‌هایی که بار کاری را در جابه‌جایی هایی که نمی‌توانند داده‌ها را به‌دلیل محدودیت‌های اتصال در فضای ابری آپلود کنند، کار می‌کنند» مفید هستند. چنین قابلیت‌هایی در صنایع بسیار تنظیم‌شده، مانند دولت، مراقبت‌های بهداشتی، و خدمات مالی مورد نیاز است، “که نیاز به ذخیره و پردازش داده‌های حساس در یک مرز جغرافیایی برای برآورده کردن الزامات نظارتی دارند.”

مقایسه محاسبات اج با محاسبات سرور

او ادامه می‌دهد که نمونه‌های دیگری از مواردی که در «اج» مورد نیاز است در شرکت‌هایی است که باید حجم عظیمی از داده‌ها را به‌صورت محلی برای بینش و پاسخ‌های بلادرنگ پردازش کنند، مانند خودرو سازی‌ها.

با این حال، یکی از چالش‌های کلیدی این است که شرکت‌ها هنوز نیازهای اینترنت اشیا و edge را به‌طور کامل درک نکرده‌اند، که «می‌تواند پیچیده شود و همه شرکت‌ها آن را درک نمی‌کنند». برای بسیاری از سازمان‌ها، اتصال چند دستگاه ساده است، اما وقتی می‌خواهند مقیاس‌پذیر شوند، همه چیز پیچیده‌تر می‌شود، مانند به‌روزرسانی ناوگان، نصب دستگاه‌های جدید، و ایمن نگه‌داشتن پلتفرم‌ها و به‌روز بودن».

چالش‌های دیگری که با استقرار edge/IoT مشاهده می‌شود

  • مهارت‌ها: آن‌ها باید «در گستره فناوری‌ها و مهارت‌های مورد نیاز در اکوسیستم پیمایش کنند».
  • استانداردسازی: آنها با چالش‌های مربوط به پذیرش، مقیاس‌بندی و مدیریت دستگاه مواجه می‌شوند. به‌عنوان مثال، آن‌ها اغلب نیاز به کمک اتصال تجهیزات قدیمی که برای دیجیتالی سازی طراحی نشده‌اند، یا راهنمایی در مورد نحوه اتصال سریع و مقرون به‌صرفه فناوری عملیاتی دیجیتالی شده با پشتیبان فناوری اطلاعات دارند.»
  • امنیت: چنین نگرانی‌هایی «یک چالش بزرگ برای پروژه‌های اینترنت اشیا هستند که مانع از حرکت از آزمایشی به تولید می‌شوند».
  • سیستم‌ها: مشتریان نگرانی‌هایی در مورد سرمایه‌گذاری‌های آتی دارند. «آنها باید در نظر بگیرند که چگونه سرمایه‌گذاری‌های اینترنت اشیا بر تجهیزات قدیمی تأثیر می‌گذارند، با سرمایه‌گذاری‌های قبلی اینترنت اشیا کار می‌کنند، بازدهی سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهند یا بدهی‌های فنی را در آینده متحمل می‌شوند».

خبر خوب این است که بسیاری از دانش و مجموعه ابزارهایی که با سرویس های ابری تکامل یافته‌اند، برای اِج و اینترنت اشیا قابل استفاده هستند. Alsaied می‌گوید: انتظار می‌رود شاهد نوآوری‌های بیشتری برای گسترش مزایای ابر به هر جایی که شرکت‌ها به آنها نیاز دارند، باشیم.

بیشتر بخوانید: امنیت ابری چیست؟

این شامل مجموعه ابزارها و قابلیت‌های مشابه در فضای ابری است، از مراکز داده داخلی، دستگاه‌های اینترنت اشیا، فضا و فراتر از آن، ارائه برنامه‌های کاربردی با کارایی بالا و هوشمند که می‌توانند بر تأخیر، چالش‌های دوران مدرن و بسیاری از فرآیندها غلبه کنند».

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *