تلاش یک میلیارد دلاری ایلان ماسک برای رقابت با ChatGPT

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
هوش مصنوعی - رقابت ایلان ماسک با xai

ورود ایلان ماسک به دنیای هوش مصنوعی، از طریق شرکت xAI او، به‌دنبال برداشتن گام‌های بیشتر است. بر اساس پرونده اخیر در کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، xAI به‌دنبال جذب 1 میلیارد دلار سرمایه سهام است. این حرکت نشان دهنده اهداف بلندپروازانه شرکت و آرزوهای بالقوه تغییر بازی در چشم‌انداز هوش مصنوعی است که به‌سرعت در حال تحول است.
xAI، که در سال 2022 تأسیس شد، در برخی از محرمانگی‌ها پنهان بود. بیانیه ماموریت آن بر توسعه هوش مصنوعی «مفید» و «ایمن» تأکید دارد و برنامه‌ها و فناوری‌های خاص را تا حدودی مبهم می‌کند. یکی از اولین پیشنهادات xAI Grok بوده است.

Grok یک ربات چت هوش مصنوعی است که توسط xAI، شرکت هوش مصنوعی ایلان ماسک توسعه یافته است. در نوامبر 2023 راه‌اندازی شد، هنوز در مراحل اولیه است و در حال حاضر انحصاری برای کاربران تایید شده سرویس اشتراک + Premium X است.

دادن قدرت بیشتر به گروک؟

نقطه فروش منحصر به‌فرد Grok شخصیت آن است. برخلاف بسیاری از ربات‌های چت که برای عینیت و بی‌طرفی تلاش می‌کنند، Grok به گونه‌ای طراحی شده است که «شوخ» و حتی «سرکش» باشد. این بدان معناست که می‌تواند در شوخی‌های بازیگوش شرکت کند، نظرات خود را بیان کند، و حتی به موضوعات «تند» بپردازد که سایر سیستم‌های هوش مصنوعی ممکن است از آنها اجتناب کنند. “گروک برای پاسخ دادن به سوالات با کمی شوخ طبعی طراحی شده است و دارای رگه‌ای سرکش است، بنابراین اگر از طنز متنفرید لطفاً از آن استفاده نکنید!” X.AI در وب‌سایت خود نوشت: «همچنین به سؤالات تند که توسط اکثر سیستم‌های هوش مصنوعی رد می‌شوند پاسخ می‌دهد.»Grok بر روی مدل‌های زبان بزرگ (LLM) ساخته شده است، شبیه به مدل‌هایی که توسط Bard Google یا ChatGPT OpenAI استفاده می‌شود. این به آن اجازه می‌دهد تا اطلاعات را پردازش کند و به سوالات به‌صورت جامع و آموزنده پاسخ دهد. با این حال، این قابلیت را نیز به Grok می‌دهد تا قالب‌های متن خلاقانه، مانند شعر، اسکریپت و حتی کد تولید کند. چیزی که به نفع Grok نیز کار می‌کند این است که به تمام داده‌های توییتر، که اکنون به نام X شناخته می‌شود دسترسی خواهد داشت. این ربات با چت‌بات‌هایی مانند ChatGPT و Google Bard رقابت خواهد کرد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *