سخنان ‌۶ رهبر بزرگ کسب‌وکار دربارۀ هوش‌مصنوعی مولد

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
نظر رهبران کسب‌‎وکار دربارۀ هوش‌مصنوعی

مدت‌هاست که ChatGPT و دیگر ابزارهای هوش‌مصنوعی مولد، نگاه عموم را به خود جلب کرده‌اند. این ابزار به‌محض معرفی، نگاه‌ها را به سمت خود کشاند و البته نظرهای موافق و مخالف بسیاری نیز پیدا کرد.

پس از مدتی، متخصصان و رهبران کسب‌وکارها به این فکر افتادند که چگونه می‌توان از هوش‌مصنوعی برای بهره‌وری بیشتر و بهتر در کار، استفاده کرد؟

در ادامه، نظر شش رهبر کسب وکار را می‌خوانیم. آن‌ها در مورد این موضوع صحبت می‌کنند که چگونه سازمان‌ها به کشف قابلیت‌ها و بهره‌برداری از هوش‌مصنوعی مولد روی آوردند.

+این ویدئوی جذاب را ببینید. ترکیب جو بایدن، هوش مصنوعی و مفهوم جاذبه (ویدیو)

1. بازی با فن‌آوری را امتحان کنید

آدام وارن، CIO (Chief Information Officer)- مدیرارشد اطلاعات در کسب‌وکار ریور آیلند (River Island)، می‌گوید که سازمانش در حال حاضر شروع به “بازی” با GPT کرده است و قبل از این‌که این اکتشاف‌ها به مرحله بعدی بروند او قصد دارد مطمئن شود که این فن‌آوری، برای خدمت‌رسانی بهتر به مشتری، کاملاً آماده است.

وی می‌گوید: “فکر می‌کنم احتمالاً در مکان مشابهی با بسیاری از مردم هستیم؛ گروه ما قصد دارد از هوش‌مصنوعی برای تولید ایده‌های محتوایی استفاده کند- چه پست‌های وبلاگ باشد؛ چه پست‌های بازاریابی، یا توصیف محصول اما؛ این موضوع هنوز در مرحلۀ آزمایش است و آن را به جریان نیانداختیم.”

وارن مانند دیگر مدیران ارشد در مورد استفاده از هوش‌مصنوعی محتاط است. او می‌گوید در حال حاضر، باید بین آن‌چه هوش‌مصنوعی مولد در کسب وکار انجام می‌دهد و آن‌چه مشتری به‌صورت خارجی می‌بیند، یک «چیز انسانی و قابل لمس» وجود داشته باشد.

اما وارن انتظار دارد که شاهد پیشرفت سریعی در سطح اتوماسیون باشد و به تمام متخصصان توصیه می‌کند که شروع به بررسی هوش مصنوعی مولد کنند. او برای رسیدن به این منظور تأکید می‌کند که: “من فکر می‌کنم سرعت ورود هوش‌مصنوعی به بازار و توسعۀ آن به این معنی است که همه باید مراقب آن باشند.”

+خواندن این مطلب می‌تواند برایتان مفید باشد. تحول جهان توسط هوش مصنوعی

2. استفاده برای کارآمدتر شدن را بیازمایید

“برد وودوارد” (Brad Woodward)، رئیس بخش تحلیل سبک زندگی زنان شرکت “Hush” معتقد است ابزارهای هوش مصنوعی مولد می‌توانند بهره‌وری را برای همه افراد به ویژه توسعه‌دهندگان فن‌آوری اطلاعات، افزایش دهند.

او می‌گوید: “روشی که به آن می‌اندیشیم و روشی که افراد دیگر را برای استفاده از آن آموزش خواهیم داد این است که: چگونه می‌توانیم در کارمان کارآمدتر باشیم. نکته بسیار جالب در مورد ابزارهایی مانند ChatGPT این است که چگونه می‌توانند به ما در انجام بهتر کارها مانند نوشتن کد و بررسی پایگاه‌های داده کمک کنند؟”

وودوارد، مثالی از زندگی کاری خود می‌زند او نمی‌خواست از داده‌های زنده استفاده کند به‌همین‌خاطر به هوش‌مصنوعی روی آورد. وودوارد در این‌خصوص به مخاطبانش گفت: “من فقط به ChatGPT گفتم می‌توانی یک سری جدول پایگاه‌داده و چند نمونه داده برای من تهیه کنی؟ و او به من ۱۰۰ ردیف داد. سپس پرسیدم بیش‌تر از این چه؟ آن‌جا بود که ۱۰۰۰ ردیف پیش روی من گذاشت. به همین سادگی بود. در حالی که در گذشته، شاید یک یا دو ساعت طول می‌کشید تا اطلاعاتی که لازم داری، آماده شود. حالا، من می‌توانم کارهایم را با کمک این ابزار ماشینی و البته مولد به‌خوبی و با سرعت زیاد پیش ببرم. روشی که ما در مورد هوش‌مصنوعی مولد در تیم‌مان مدام دربارۀ آن حرف می‌زنیم این است که چگونه از این ابزار برای کارآمدتر کردن خود استفاده کنیم؟

+ببینید: خشم اسکارلت جوهانسون از استفاده نامتعارفِ هوش مصنوعی

3. قدم‌هایی کوچک بردارید؛ مثل کودکان

لی‌لی هاک (Lily Haake)، رئیس بخش فن‌آوری و جستجوی اجرایی دیجیتال در شرکت Harvey Nash می‌گوید بهترین نقطۀ شروع برای متخصصانی که به کشف هوش‌مصنوعی مولد فکر می‌کنند این است که به دنبال یک شریک آگاه فراتر از بدنۀ شرکت باشند.

او معتقد است “یکی از مشتریان‌مان با شخص ثالثی کار می‌کرد و انجام امور برای او راحت‌تر بود. اگر شما نیز در سطح خاصی فعالیت دارید می‌توانید از نیروهای دورکار برای پیشرفت فعالیت و کسب‌وکارتان، بهره بگیرید.”

شرکت‌هایی که شریک قدرتمندی پیدا می‌کنند عمق درک خود از فن‌آوری نوظهور را تقویت خواهند کرد. با این نوع دانش، می‌توان شروع به کاوش کرد – یا به قول هاک، برداشتن “گام‌های کودک” – به ما کمک می‌کند که آهسته و پیوسته پیش رویم و نگران زمین‌خوردن نباشیم چون وقتی که مثل یک کودک، قدم‌های کوچک و با احتیاط برمی‌داریم طبیعتاً ضررهای کمتری نیز ما را تهدید می‌کند اما درصورتی که بسیار سریع و با گام‌های بزرگ پیش رویم جایی که قرار باشد شکست بخوریم سنگین‌تر و دردناک‌تر خواهد بود.

با این حال، رئیس بخش فن‌آوری شرکت Harvey Nash معتقد است: “متخصصانی که می‌خواهند هوش‌مصنوعی مولد را کشف کنند باید از آماده‌بودن اطلاعات خود مطمئن باشند.”

هاک می‌گوید: “شما نمی‌توانید بدون اصول مدیریت و حکمرانی داده‌ها، ابتکارات شگفت‌انگیز هوش‌مصنوعی را هدایت کنید.”

+ 5 چیزی که نباید با هوش‌مصنوعی در میان گذاشت

4. روی مورد استفاده کسب‌وکار تمرکز کنید

پراکاش رائو (Prakash Rao)، رئیس گروه پروژه‌های زنجیره تامین در سازمان بزرگ Landmark بر این باور است که ChatGPT پتانسیل زیادی دارد اما؛ تمرکز روی پروندۀ تجاری، بسیار مهم‌تر است.

رائو، ظهور هوش‌مصنوعی مولد را به نوآوری‌هایی تشبیه می‌کند که در چرخه‌های تحلیل‌گر «گارتنر» برای فن‌آوری‌های نوظهور ترسیم شده‌اند. هر نوآوری، اوج انتظارات تورمی را پشت سر می‌گذارد، جایی که مردم در سراسر حوزۀ IT و سایر حوزه‌های کسب‌وکار، فن‌آوری را به‌عنوان یک راه‌کار می‌بینند.

رائو می‌گوید: “در حال حاضر، پیش‌بینی‌اش درمورد هوش‌مصنوعی، حرکت آهسته و فروکش‌کردن تب آن است. به‌گونه‌ای که هیاهوی پیرامون هوش‌مصنوعی پیش از رسیدن به اوج خود، جایی که درک، پذیرش و بهره‌برداری گسترده امری عادی است شروع به فروکش‌کردن می‌کند. او اعتقاد دارد: “فن‌آوری‌هایی که واقعا کاربرد تجاری دارند به سطحی می‌رسند که تمامموارد استفاده از آن‌ها کنار گذاشته می‌شود و چهره‌ای دیگری از فن‌آوری به نمایش درمی‌آید.”.

رئیس گروه پروژه‌های زنجیره تامین در لندمارک معتقد است “وظایف کسب‌وکار در گروه Landmark، به ویژه بازاریابی و فروش را بررسی خواهد کرد؛ جایی که هوش‌مصنوعی می‌تواند سطوح جدیدی از خدمات و تعامل با مشتری را ارائه دهد.

5. ابزارهای آماده را بررسی کنید

رابین فوربی (Robyn Furby)، مدیر پذیرش فن‌آوری در شرکت بیمه NFU Mutual، این‌گونه بیان می‌کند:” ChatGPT باید با احتیاط بررسی شود هرچند به‌شخصه به پتانسیل سازگاری‌های آماده شرکت از سوی مایکروسافت علاقه‌مندم. ما در زمینه درک معنای هوش‌مصنوعی به آن نگاه می‌کنیم و طبیعتاً محتاط خواهیم بود. من به‌عنوان یک طرفدار فن‌آوری، به حمایت از مردم برای استفاده ایمن از هوش‌مصنوعی، راغب و علاقه‌مندم. بنابراین در حال حاضر، تمرکز ما بر این است که چگونه می‌توانید از هوش‌مصنوعی به شیوه‌ای که مناسب مرد باشد استفاده کرد؟”

فوربی معتقد است که قدرت واقعی ChatGPT زمانی به دست خواهد آمد که در سرویس‌های هوش‌مصنوعی آماده شرکت، مانند Microsoft Copilot  که از مدل‌های زبانی فعلی مانند OpenAI’s GPT – ۴ بهره می‌برد، فعالیت‌ها به سمت کارهای خاص، مانند پاسخ به سوالات، ارائه اطلاعات و تولید محتوا سوق داده شود.

او می‌گوید: ” من فکر می‌کنم واقعا جالب خواهد بود که ببینیم چگونه از هوش‌مصنوعی استفاده می‌شود.”اپلیکیشن AI Copilot مایکروسافت در پایان ماه سپتامبر برای دستگاه‌هایی که ویندوز ۱۱ نسخه ۲۲ H۲ را اجرا می‌کنند منتشر شد و من فکر می‌کنم که این دوره آموزشی، یک فرآیند عظیم خواهد بود.”

6. فراموش نکنید که نگاهی به سایر حوزه‌های هوش‌مصنوعی داشته باشید

استفن وایلد (Stephen Wild)، مدیر مهندسی نظارت و اتوماسیون در 888 William Hill، مانند سایر افراد تیم خود، به ویژه اعضای جوان‌تر کارکنان، شروع به صحبت با ChatGPT کرده است.

نظر او چنین است: “با این حال، آزمایش به معنای تولید نیست.متخصصان باید مراقب باشند تا مطمئن شوند هوش‌مصنوعی مولد، مزایای کسب‌وکار قدرتمندی ایجاد می‌کند. هوش‌مصنوعی مولد در حال حاضر بیشتر نگران کننده است و به‌سرعت در حال پیشرفت است.”

وایلد نیز مانند دیگر رهبران دیجیتال، معتقد است که عرضه اپلیکیشن‌های آماده برای شرکت، نقطه عطفی خواهد بود که می‌تواند به پیشرفت فن‌آوری کمک کند.

وی عمیقاً اعتقاد دارد: “زمانی که مایکروسافت پا را فراتر از بینگ بگذارد و شروع به گنجاندن این فن‌آوری در امثال تیمز کند کار شگفتی رخ می‌دهد. این‌کار، احتمالا انقلاب بزرگ بعدی در فن‌آوری خواهد بود. باید بدانیم تاثیر هوش‌مصنوعی تنها به سیستم‌های مولد محدود نمی‌شود؛ به‌عنوان مثال، سازمان او از پلتفرم نظارت و مشاهده خودکار اپلیکیشن New Reasearch استفاده می‌کند.

این مدیر مهندسی نظارت و اتوماسیون معتقد است: “یادگیری ماشینی در حال حاضر برای ما بسیار مهم است. ما از هوش‌مصنوعی از طریق New Relic و سرویس هشدار آن استفاده می‌کنیم که به ما اجازه می‌دهد تعداد هشدارهایی را کاهش دهیم. هرچه بتوانیم ربات‌های بیشتری پیدا کنیم، بهتر است.”

+خواندن مطلب هوش مصنوعی X با نام اختصاصی «Gork» به‌عنوان رقیب ChatGPT منتشر شد نیز می‌تواند مفید باشد

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *