مایکروسافت اشتباهی که هنگام سرمایه گذاری ChatGPT مرتکب شد را تصحیح کرد

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
مایکروسافت هنگام سرمایه گذاری میلیاردی در سازنده ChatGPT اشتباهی را که مرتکب شد تصحیح کرد

به‌نظر می‌رسد مایکروسافت از شکست در OpenAI سازنده ChatGPT درس گرفته است. در ماه نوامبر، هیئت مدیره ChatGPT طی یک تماس ویدیویی، مدیر عامل شرکت سام آلتمن را برکنار کرد. این خبر مایکروسافت، بزرگترین سرمایه گذار ChatGPT، مانند دیگران را شوکه و شگفت زده کرد.
درام اخراج سم آلتمن همچنین ثابت کرد که حضور نداشتن یک نفر در شرکتی که مایکروسافت میلیاردها دلار در آن سرمایه‌گذاری کرده است به شرکت آسیب وارد کرده است. ظاهراً، دی تمپلتون، مدیر شرکت مایکروسافت، به عنوان یک ناظر بدون رأی به هیئت مدیره OpenAI پیوسته است. طبق گزارشی در بلومبرگ، تمپلتون به‌عنوان بخشی از بازنگری گسترده‌تر اتاق هیئت مدیره پس از برکناری کوتاه مدیر عامل استارت‌آپ آلتمن، به هیئت مدیره پیوست. اخبار نیز قبلاً گزارش داده بود که تمپلتون یکی از افرادی بود که برای نقش هیئت مدیره در نظر گرفته شده بود.

با نامزد مایکروسافت در هیئت مدیره OpenAI آشنا شوید

طبق مشخصات لینکدین تمپلتون، او بیش از 25 سال در مایکروسافت کار کرده است و معاون فناوری و مشارکت‌های تحقیقاتی و عملیات این شرکت است. او در سال 1998 به‌عنوان اولین کارمند فنی زن در دفتر شرکت در نیوزلند به مایکروسافت پیوست. او در سمت فعلی خود، به مدیر ارشد فناوری مایکروسافت گزارش می‌دهد و تیمی را رهبری می‌کند که برخی از مشارکت‌های فنی شرکت، از جمله کار با OpenAI را مدیریت می‌کند.
به گفته شخصی که به شرط ناشناس ماندن برای بحث در مورد مسائل خصوصی صحبت کرد، گزارش شده است که او قبلاً شرکت در جلسات هیئت مدیره را آغاز کرده است. OpenAI و مایکروسافت از اظهار نظر خودداری کردند.
پس از اینکه هیئت مدیره OpenAI آلتمن را به‌عنوان مدیرعامل بازگرداند، این شرکت همچنین موافقت کرد که یک کرسی ناظر بدون رای را به مایکروسافت، بزرگترین سرمایه‌گذار خود بدهد. مدیران فعلی OpenAI برت تیلور، مدیر عامل سابق Salesforce Inc. لری سامرز، وزیر سابق خزانه داری آمریکا؛ و Adam D’Angelo، یکی از اعضای هیئت مدیره قبلی و مدیر عامل سایت پرسش و پاسخ Quora Inc.
آلتمن قبلاً گفته بود که هیئت مدیره جدید “بسیار سریع” انتخاب خواهد شد. او مشخص نکرد که چند نفر در نهایت بخشی از این گروه خواهند بود، اما گفت که از تعداد فعلی “به‌طور قابل توجهی بزرگتر” خواهد شد. OpenAI به‌دلیل حضور نداشتن هیچ زنی در هیئت مدیره اولیه با انتقاداتی مواجه شده است.
مایکروسافت متعهد شده است که حدود 13 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کند و محصولات خود را در تجارت اصلی خود ادغام کند و به‌سرعت تبدیل به رهبر هوش مصنوعی در بین شرکت‌های بزرگ فناوری شود. اما مایکروسافت، مانند سایر سرمایه‌گذاران، با تصمیم هیئت مدیره OpenAI برای برکناری آلتمن غافلگیر شد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *