، ، ، ،

IP grabbers چیست؟ چگونه از خود در برابر آن مراقبت کنیم؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
ip-grabbers چیست - آی پی گراپ
ip-grabbers چیست - آی پی گراپ

فهرست مطالب

کاربران بی‌خبر مراقب باشید! دزدهای IP از شما اجازه نخواهند خواست!

یک پیام رایج که هر کاربر از یک پلتفرم اجتماعی مانند Discord ممکن است گاهی ببیند، هشدارهایی در مورد گنجاندن IP به‌عنوان پیوند در پیام‌ها در سرورهای مختلف است. برای کسی که احتمالاً قبلاً هرگز در مورد IP grabbers چیزی نشنیده بود، احتمالاً زیاد در مورد آن فکر هم نمی‌کرد، اما خودِ نام نشان‌دهنده چیزی است که واقعیت آنها در مورد آن گویا است. IP grabb در لغت یعنی «قبض کردن» یا به‌دست آوردن آدرس IP یک شخص.

اگرچه این ممکن است در ابتدا بی‌ضرر به‌نظر برسد، آدرس‌های IP می‌تواند بسیار ارزشمند باشد، هم برای مشاغل قانونی برای جلوگیری از کلاهبرداری و هم برای برخی از کلاهبرداران. با این حال، برای درک مفاهیم، بیایید در مورد آنچه که یک آدرس IP واقعاً نشان می‌دهد بحث کنیم.

IP ها مانند آدرس‌های پستی هستند

همانطور که هدر نشان می‌دهد، یک آدرس پروتکل اینترنت (آدرس IP به اختصار) Internet Protocol عملکردی بسیار شبیه به آدرس‌های روی یک پاکت دارد. یک دستگاه (فرستنده یا گیرنده) را در شبکه (برای خدمات پستی) شناسایی می‌کند.

IP های مسکونی توسط یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی به‌طور موقت به مشتریان مسکونی اختصاص داده می‌شود. اگر فعالیت مجرمانه در ارتباط با یک آدرس IP شناسایی شود، مجری قانون ممکن است بتواند به‌طور قانونی از ISP درخواست کند تا اطلاعاتی در مورد مشتری که در آن زمان از آن آدرس IP استفاده می‌کرده است، به همان روشی که می‌توان یک نامه را به فرستنده آن ردیابی کرد.

چندین دستگاه را در نظر بگیرید که از طریق یک روتر خانگی (که یک نقطه دسترسی است) به اینترنت متصل می‌شوند. هر کدام IP خصوصی خود را در شبکه خانگی دارند. با این حال، هر اتصال خارجی فقط از IP عمومی اختصاص داده شده توسط ISP به شبکه خانگی در آن زمان استفاده می‌کند.

مطالب مرتبط: اپلیکیشن‌های موبایل همه‌چیز را در مورد ما می‌دانند!

این تمایز بین آدرس‌های IP عمومی و خصوصی مهم است زیرا روترها با آن‌ها رفتار متفاوتی دارند. آدرس‌های IP خصوصی قابل مسیریابی نیستند، زیرا نمی‌توان از آنها برای برقراری ارتباط با دستگاه‌های خارج از شبکه محلی (خانه/کار) استفاده کرد.

برای اینکه کامپیوترها بتوانند به‌صورت آنلاین ارتباط برقرار کنند، باید به‌صورت عمومی آدرس دهی شوند.

آدرس‌های IP تخصیص داده‌شده به تلفن‌های همراه هر زمان که از اتصال 4G یا 5G استفاده می‌کنند، اگر افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند در حال حرکت باشند، ممکن است دائماً تغییر کند.

نوعی از اثر انگشت منحصر به فرد

آدرس IP به‌عنوان یک شناسه در میان سایر جزئیات مربوط به دستگاه درج می‌شود. بنابراین، هر زمان که از هر کجا به یک وب‌سایت متصل می‌شوید، وب‌سایت مذکور می‌تواند تشخیص دهد که آیا واقعاً شما هستید یا در فعالیت دسترسی شما مغایرتی وجود دارد. به‌همین دلیل است که بسیاری از سایت‌ها شما را از سیستم خارج می‌کنند و از شما می‌خواهند که در هنگام امضای خود از مکانی متفاوت از معمول احراز هویت خود را مجدداً تأیید کنید.

بسیاری از افراد آشنا به اینترنت از شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) برای پنهان کردن آدرس IP خود استفاده می‌کنند، زیرا اتصال آنها از طریق سرورهای چندین کشور مختلف برای ردیابی سخت‌تر تغییر مسیر می‌دهد. این حتی برای کاربران اصلی بسیار مفید است، زیرا VPN ها می‌توانند عملکرد امنیتی داشته باشند و هدف قرار دادن ترافیک رایانه شما را برای مجرمان دشوارتر می‌کند. با این وجود، بقیه اثرانگشت همچنان ثبت می‌شود، مگر اینکه کاربر اقدام پیچیده‌تری انجام دهد.

یک آی‌پی گراب چیست؟

از آنجایی که می‌دانیم IP چیست و چه نوع داده‌هایی را می‌تواند نشان دهد، وقت آن است که در مورد خود گیرندگان IP صحبت کنیم.

یک IP grabber معمولا لینکی است که با کلیک کردن، آدرس IP شما را ثبت کرده و آن را ذخیره می‌کند. چیزی که می‌تواند به‌دنبال داشته باشد این است که شخصی می‌تواند از ابزار دیگری برای ردیابی آن IP در سراسر وب استفاده کند و به تعامل آن با صفحات وب مختلف در سراسر شبکه اشاره کند.

این شبیه به نحوه عملکرد ردیابی در تلفن‌ها است و همچنین کوکی‌های شخص ثالث را به یاد می‌آورد. با این حال، تفاوت‌های بزرگ‌تری بین این روش‌ها وجود دارد، یکی از اصلی‌ترین آنها این است که گیرندگان IP بیشتر از آدرس IP شما ضبط نمی‌کنند. که عالی است، اما به‌طور فرضی، دانستن IP گفته شده می‌تواند برای انجام کمی حقه، همانطور که می‌گویند، کافی باشد.

گرفتن IP از دو دیدگاه

همانطور که قبلا ذکر شد، دلایل متعددی وجود دارد که چرا کسی می‌خواهد یک آدرس IP را ضبط کند. اول از همه، برخی از فروشگاه‌های آنلاین ممکن است هدف قرار دادن مهمانان خود را با تبلیغات آسان‌تر بدانند، زیرا از آنجایی که IP مکان کلی را نشان می‌دهد، فروشگاه‌ها می‌توانند تبلیغات را شخصی‌تر کنند. این کار توسط وب‌سایت‌های رسانه‌های اجتماعی نیز انجام می‌شود تا با کلیک بر روی یک لینک وابسته، علایق شما را ثبت کنند.

مطالب مرتبط: Shadow IT چیست و چگونه برای شرکت‌ها ایجاد خطر می‌کند

علاوه بر این، با درخواست از کاربران برای احراز هویت مجدد هر زمان که اتصال آنها غیرعادی به‌نظر می‌رسد، مثلاً اگر شخصی در تلاش است از یک IP خارجی در تایلند به جای آدرس خانه معمولی خود در لس آنجلس، اتصال برقرار کند، به جلوگیری از تقلب کمک می‌کند. این از نظر فنی IP grabbing نیست، اما ایده مشابهی است، زیرا اتصال را ثبت و تأیید می‌کند.

با این حال، درست مانند یک فروشگاه یا یک وب‌سایت می‌تواند IP شما را به‌دست آورد، سایر بازیگران نیز می‌توانند. اما چرا آنها؟ به‌دست آوردن یک ایده در مورد موقعیت مکانی عمومی شما اگر به سایر اشکال اطلاعات شخصی متصل نباشد کمک چندانی نخواهد کرد.

نحوه محافظت در برابر IP grabbing

اکنون که می‌دانید آدرس IP چیست، غارتگران چه می‌کنند و چگونه می‌توان از آنها سوء استفاده کرد، وقت آن است که راه‌هایی را برای محافظت از خود را بررسی کنید.

  • هرگز روی لینک‌های تصادفی آنلاین کلیک نکنید: این اغلب نیاز به تکرار دارد، اما انجام این کار ارزش دارد، زیرا پیوندی که روی آن کلیک می‌کنید ممکن است یک IP گراب کننده نباشد، به خوبی می‌تواند شکل دیگری از یک پیوند مخرب باشد که منجر به عفونت یک بدافزار شود.
  • از VPN استفاده کنید: احتمالاً بهترین راه برای محافظت از خود استفاده از یک سرویس VPN ممتاز است که آدرس شما را با مسیریابی ترافیک شما از طریق گره‌ها (node)های دیگر پنهان می‌کند و IP و مکان شما را مبهم نشان می‌دهد.
  • فایروال خود را ایمن کنید: رمزهای عبور قوی برای روتر و سایر دستگاه‌های خود تنظیم کنید، به‌علاوه از راه‌حل‌هایی استفاده کنید که می‌توانند محافظت از فایروال شما را افزایش دهند تا یک مانع محافظ بین شما و اینترنت ایجاد کنند.

البته، راه‌های بیشتری برای محافظت از خود وجود دارد، اما این‌ها باید برای ایجاد حداقل یک شکل اولیه حفاظت کافی باشند.

ایمن بمانید

علیرغم حجم نسبتاً کمی اطلاعاتی که یک IP می‌تواند ارائه دهد، هنوز هم یک قطعه داده قابل شناسایی است که می‌تواند برای مقاصد غیرقانونی استفاده شود، اگر زمان و منابعی را برای انجام این کار اختصاص دهید.

با این حال، با توجه به تهدیدات آنلاین، حتی آنهایی که به‌نظر می‌رسد کاربران بی‌گناهی برای شما پیوندهای تصادفی ارسال می‌کنند، می‌توانید یک قدم جلوتر از مهاجمان بمانید. و این، در ارتباط با یک فایروال قدرتمند و به خوبی تنظیم شده، یک راه حل امنیتی، با یک VPN در بالا، می‌تواند حضور آنلاین هر کسی را بسیار امن‌تر کند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *