،

کشف یک شبه‌ستاره «رکورد شکن»! 500 تریلیون بار درخشان‌تر از خورشید

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
کشف شبه ستاره 500 برابر نورانی تر از خورشید

این اختروَش(شبهِ ستاره)، 12 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد و سیاه‌چاله آن با سریع‌ترین سرعتی که تا به‌حال دیده شده در حال رشد است.

اختروش (Quasars) 500 تریلیون بار پرنورتر از خورشید توسط ستاره شناسان کشف شده است که می‌گویند ممکن است درخشان‌ترین و «خشن‌ترین» مکان در جهان باشد.

گفته می‌شود سیاه‌چاله عظیمی که به آن نیرو می‌دهد بین 17 تا 19 میلیارد برابر جرم خورشید است و با بیشترین‌ سرعتی که تاکنون دیده شده در حال رشد است.

اخبار مرتبط: امیدها برای ناسا از بین رفت؛ کاوشگرVoyager 1 ناپدید شده است

کوازارها هسته‌های درخشان «کهکشان‌های فعال» هستند. کهکشان‌هایی که سیاه‌چاله‌های بسیار پُرجرم دارند و مقادیر زیادی ماده مصرف می‌کنند.

این اختروش رکورد شکن که توسط تیمی به رهبری استرالیا کشف شد، در حالی که مقادیر زیادی گاز می‌سوزاند، روزانه معادل یک خورشید را می‌بلعد.

دیسک چرخان گاز در اطراف سیاه‌چاله‌اش به یک طوفان کیهانی تشبیه شده است که به گفته کارشناسان آنقدر انرژی منتشر می‌کند که بیش از 500 تریلیون برابر نور خورشید است.

کریستین وولف، نویسنده اصلی این مقاله، از دانشگاه ملی استرالیا، گفت: “این اختروش خشن‌ترین و وحشتناک‌ترین مکانی است که ما در جهان می‌شناسیم.”

زمانی که برای اولین‌بار در سال 1980 مشاهده شد تصور می‌شد که یک ستاره است، اما سال گذشته پس از مشاهدات در استرالیا و صحرای آتاکامای شیلی به‌عنوان اختروش یا کوازار طبقه‌بندی شد.

به گفته رصدخانه جنوبی اروپا (ESA) اخترشناسان اکنون فکر می‌کنند که این سیاه‌چاله معادل 370 خورشید در سال، یعنی تقریباً یک خورشید در روز را مصرف می‌کند.

این اختروش با نام J0529-4351 شناخته می‌شود و 12 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد (یک سال نوری 5.8 تریلیون مایل است).

پریاموادا ناتاراجان، اخترفیزیکدان دانشگاه ییل، که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: “نکته هیجان‌انگیز در مورد این اختروش این است که در دید آشکار پنهان شده بود و قبلاً به اشتباه به‌عنوان یک ستاره طبقه‌بندی شده بود.”

این تحقیق در مجله Nature Astronomy منتشر شده است.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *