ساعت سامسونگ گلکسی چگونه استرس شما را اندازه‌گیری می‌کند؟

فرح آبادی
اشتراک‌گذاری در:
smartwatch monitors your stress levels

تا به حال به این فکر کرده‌اید که ساعت سامسونگ گلکسی چگونه سطح استرس شما را اندازه‌گیری می‌کند؟ در اینجا همه چیزهایی که لازم است بدانید را می‌خوانید.

ساعت‌های هوشمند سامسونگ گلکسی علاوه بر کمک به شما در دسترسی به اطلاعات فیزیولوژیکی خود و ردیابی اهداف تناسب اندام، می‌تواند سطح استرس شما را با حسگرها و الگوریتم‌های پیشرفته‌اش اندازه‌گیری کند. در اینجا، دقیقا توضیح خواهیم داد که چگونه ساعت‌های هوشمند سامسونگ عمل می‌کنند.

روش‌های اندازه‌گیری سطح استرس توسط ساعت‌های هوشمند سامسونگ

سنسور ساعت سامسونگ گلکسی


یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌های پوشیدنی‌های تناسب اندام و ساعت‌های هوشمند، توانایی آن‌ها در اندازه‌گیری سطح استرس است. درحالی که مکانیسم‌های دقیق ممکن است در برندی از برند دیگر متفاوت باشد، اکثر ساعت‌های هوشمند، از جمله ساعت‌های سامسونگ، از حسگرهای داخلی برای نظارت بر داده‌های فیزیولوژیکی مانند تغییرات ضربان قلب، رسانایی پوست و سطح اکسیژن خون استفاده می‌کنند.

سپس این اندازه‌گیری‌ها و تجزیه و تحلیل‌ها با الگوریتم‌های هوشمند ترکیب می‌شوند. این‌ها داده‌های کلی فیزیولوژیک، مانند سن، قد، وزن و سایر داده‌های پایه فردی را می‌گیرند تا تخمینی از سطح استرس کاربر را ارائه دهند. از این رو، ساعت‌های هوشمند می‌توانند پیش‌بنی‌ها و هشدارهای ارزشمندی را ارائه دهند و کاربران را ترغیب کنند که در صورت لزوم به فعالیت‌هایی بپردازند که استرس‌شان را کاهش دهند.

مانیتور ضربان قلب

مانیتور ضربان قلب در ساعت سامسونگ گلکسی


همه مدل‌های ساعت گلکسی سامسونگ دارای یک نمایشگر اپتیکال ضربان قلب هستند که نبض شما را به‌طور مداوم ردیابی می‌کند. این سنسور از نورهای مادون قرمز و LED برای اندازه‌گیری تغییرات حجم خون استفاده می‌کند.

استرس اغلب منجر به افزایش ضربان قلب می‌شود. ساعت سامسونگ گلکسی شما می‌تواند تغییرات ضربان قلب را ثبت کند که به‌عنوان تغییرپذیری ضربان قلب (HRV) نیز شناخته می‌شود، که این الگوریتم برای اندازه‌گیری دقیق سطوح استرس حیاتی است.

ساعت گلکسی سامسونگ سه روش راحت برای اندازه گیری ضربان قلب شما ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید ویژگی پایش مداوم ضربان قلب را در ساعت هوشمند خود فعال کنید، که یک نمای کلی از الگوهای ضربان قلب شما در یک دوره طولانی بررسی و آن را ارائه می‌دهد.

ضربان قلب ساعت سامسونگ گلکسی


از طرف دیگر، اگر خواندن ضربان قلب دوره‌ای را ترجیح می‌دهید، می‌توانید ساعت گلکسی خود را طوری تنظیم کنید که هر ده دقیقه ضربان قلب شما را در حالت ثابت اندازه‌گیری کند. همچنین می‌توانید ضربان قلب را به‌صورت دستی تنظیم کنید. برای انجام این کار، Samsung Health را روی ساعت خود تنظیم کنید:
به Settings > Samsung Health > Heart rate بروید و از روی لیست گزینه‌های موجود را انتخاب کنید.

دانلود: Samsung Health برای iOS | Android (رایگان)

سنسور فعالیت الکترودرمال (EDA)

سنسور فعالیت الکترودرمال در ساعت سامسونگ گلکسی


ساعت گلکسی شما همچنین دارای حسگر فعالیت الکترودرمال (EDA) است. این حسگر رسانایی الکتریکی پوست شما را اندازه گیری می‌کند و وقتی که فرد تحت استرس است شروع به نشان دادن تغییرات می‌کند.

پاسخ‌های الکتریکی کوچک تولید شده توسط غدد عرق اکرین را به وسیله وارد کردن ولتاژ کم، غیرقابل تشخیص و ثابت به پوست شناسایی می‌شود. این فرآیند سطح استرس را ارزیابی می‌کند. این فناوری به ارائه درک جامع‌تری از استرس و تأثیر آن بر بدن کمک می‌کند.

ساعت‌های هوشمند با حسگرهای EDA معمولاً دارای قسمت‌های فلزی یا رسانا در قسمت زیرین خود هستند که با پوست شما در تماس است. این نواحی به عنوان الکترود برای اندازه‌گیری رسانایی الکتریکی پوست عمل می‌کنند. این فرآیند اغلب از طریق ترکیبی از اندازه‌گیری‌های فرکانس بالا و فرکانس پایین انجام می‌شود.

حسگر EDA این داده‌ها را در یک دوره معین جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌کند و نوساناتی را که ممکن است نشان‌دهنده استرس یا برانگیختگی عاطفی باشد را ثبت می‌کند. بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌های EDA، Galaxy Watch شما ممکن است نشانه‌ای از سطوح استرس نمایش دهد.

تجزیه و تحلیل الگوهای خواب

الگوهای خواب در ساعت سامسونگ گلکسی


کیفیت پایین خواب یا خواب ناکافی به افزایش استرس کمک می‌کند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، مدل‌های گلکسی واچ سامسونگ به‌طور مداوم تغییرات ضربان قلب را کنترل می‌کنند که تحت تأثیر سیستم عصبی خودمختار است و می‌تواند سطوح استرس را نشان دهد.

ساعت گلکسی سامسونگ می‌تواند از شتاب سنج خود برای تشخیص زمان خواب بر اساس الگوهای حرکتی استفاده کند. این اطلاعات، همراه با داده‌های ضربان قلب و حسگرهای SpO2 که به ردیابی سطوح اشباع اکسیژن همراه با قابلیت‌های تشخیص خروپف کمک می‌کنند، می‌توانند مدت زمان خواب، مراحل خواب و اختلالات را ردیابی کنند. با استفاده از این اندازه‌گیری‌ها، ساعت گلکسی شما می‌تواند عوامل استرس مرتبط با خواب را شناسایی کند.

مطالب مرتبط: معرفی اپلیکیشن‌های ساعت هشدار برای بیدار شدن

سطح استرس را با ساعت گلکسی سامسونگ خود کنترل کنید

همانطور که می‌بینید، ساعت های هوشمند سامسونگ برای اندازه‌گیری‌های دقیق و تجسم داده‌ها به حسگرها و الگوریتم‌ها متکی هستند و به شما این امکان را می‌دهند که سلامت ذهنی خود را در اولویت قرار دهید.

اگرچه جایگزینی برای راهنمایی حرفه‌ای نیست، اما ویژگی اندازه‌گیری استرس در ساعت گلکسی سامسونگ می‌تواند همراهی مفید برای بسیاری از ما باشد که به دنبال درک و مدیریت بهتر سطوح استرس خود هستیم. با استفاده از این فناوری نوآورانه در مچ دست خود، می‌توانیم گام‌های پیشگیرانه‌ای به سمت یک سبک زندگی سالم‌تر و متعادل‌تر برداریم.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *