جنگ سرد فنی: درگیری آمریکا و چین با فعالیت ASML داغ می‌شود

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
جنگ سرد فنی: درگیری آمریکا و چین با ASML داغ شد

ASML، تامین کننده پیشرو در تجهیزات ساخت تراشه، برخی از محموله‌های خود به چین را پس از مداخله دولت ایالات متحده لغو کرده است. بر اساس گزارش‌ها، ASML، تامین کننده پیشرو در تجهیزات ساخت تراشه، برخی از محموله‌های خود به چین را پس از مداخله دولت ایالات متحده لغو کرده است.

این اقدام به‌عنوان بخشی از تلاش‌های ایالات متحده برای مهار جاه طلبی‌های نیمه هادی چین، که پیامدهای اقتصادی و امنیت ملی دارد، تلقی می‌شود.

فناوری پیشرفته ASML

ASML یک شرکت هلندی است که ماشین‌های لیتوگرافی ضروری برای ایجاد مدار روی ریزتراشه‌ها را تولید می‌کند. این شرکت یکی از معدود شرکت‌هایی در جهان است که می‌تواند سیستم‌های لیتوگرافی فرابنفش شدید (EUV) بسازد که از لیزرهای قدرتمند برای حک کردن الگوهای کوچک روی ویفرهای سیلیکونی استفاده می‌کند.

این ماشین‌ها سازندگان تراشه را قادر می‌سازند تا تراشه‌های کوچک‌تر، سریع‌تر و کم‌مصرف‌تر تولید کنند که در محصولات مختلف، از گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها گرفته تا خودروها و سلاح‌ها استفاده می‌شوند.

مشتریان ASML شامل غول‌های جهانی مانند سامسونگ، اینتل و شرکت تولید نیمه‌هادی تایوان (TSMC) هستند که تراشه های اپل، هوآوی و دیگر برندهای بزرگ را تامین می‌کنند.

مشتریان ASML شامل غول‌های جهانی مانند سامسونگ، اینتل و شرکت تولید نیمه‌هادی تایوان (TSMC) هستند که تراشه های اپل، هوآوی و دیگر برندهای بزرگ

این پیشرفت به دنبال افشای این موضوع بود که SMIC از فناوری ASML برای تولید 7 نانومتری HiSilicon Kirin 9000S، آخرین پردازنده پیشرفته هواوی استفاده کرده است.

مداخله ایالات متحده و پاسخ هلند

به گزارش بلومبرگ، دولت ایالات متحده از ASML خواسته است تا چند هفته قبل از اعمال ممنوعیت صادرات جدید در اول ژانویه 2024، برخی از تحویل برنامه‌ریزی شده پیشرفته‌ترین ماشین آلات خود به چین را متوقف کند.

این ممنوعیت که توسط دولت بایدن در اکتبر گذشته اعمال شد، با هدف جلوگیری از صادرات تراشه‌های نیمه‌رسانا و ماشین‌های لیتوگرافی که حاوی فناوری یا اجزای اصلی آمریکا هستند، به شرکت‌های غیرآمریکایی بدون مجوز انجام می‌شود.

امریکا متحدان خود را تحت فشار قرار داده است تا به تلاش‌هایش برای محدود کردن دسترسی چین به فناوری‌های حیاتی بپیوندند و دلیل آن نگرانی‌ها در مورد مدرن‌سازی نظامی چین و نقض حقوق بشر است.

در ژوئیه 2023، دولت هلند موافقت کرد که فروش دستگاه‌های لیتوگرافی فرابنفش عمیق (DUV) ASML را به چین، دومین دستگاه پیچیده‌ای که پس از متقاعد کردن ایالات متحده می‌سازد، محدود کند.

در بیانیه‌ای، ASML تأیید کرد که دولت هلند تا حدی مجوز خود را برای ارسال دو نوع دستگاه لیتوگرافی به چین لغو کرده است که بر بسیاری از مشتریان تأثیر می‌گذارد.

این شرکت گفت که توضیحات بیشتری از دولت ایالات متحده در مورد دامنه و تأثیر مقررات کنترل صادرات ایالات متحده دریافت کرده است.

مداخله ایالات متحده و پاسخ ASML

واکنش چین و چشم‌انداز ASML

چین اقدامات ایالات متحده را به‌عنوان «رفتار هژمونیک و قلدرانه» محکوم کرده و از هلند خواسته است که بی‌طرف باشد و به اصول بازار و قانون احترام بگذارد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که دخالت آمریکا به منافع مشترک هر دو کشور و شرکت‌های آنها آسیب می‌زند و ثبات زنجیره تامین جهانی را مختل می‌کند.

او گفت چین به حمایت از صنعت نیمه‌هادی داخلی خود و ارتقای نوآوری و توسعه در این زمینه ادامه خواهد داد.

ASML گفت که انتظار دارد لغو محموله‌ها کمترین تأثیر را بر هدایت مالی آن داشته باشد.

این شرکت گفت که به تعامل با مشتریان، تامین کنندگان و دولت‌های مشتری خود برای اطمینان از رعایت قوانین و مقررات مربوطه ادامه خواهد داد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *