، ،

هشت ملت در یک لنز! تصویر خلیج فارس از فضا

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
عکس خلیج فارس از فاصله نزدیک در فضا

این عکس با زاویه دید عریض حس نگاه کردن به خلیج فارس را از ارتفاع حدود 403 کیلومتری ارائه می‌دهد.

یک فضانورد در ایستگاه فضایی بین‌المللی این عکس بسیار مورب از خلیج فارس را در حالی که در مداری بر فراز عربستان سعودی بود ثبت کرد. خلیج فارس از طریق تنگه هرمز به اقیانوس هند می‌ریزد و بخشی از مرز هشت کشور ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات متحده عربی و عمان را تشکیل می‌دهد.

تصویر فضایی خلیج فارس از دوربین های ماهواره ای

زمین‌شناسی و جغرافیای خلیج فارس

خلیج فارس فرورفتگی بزرگی را اشغال می‌کند که از ناحیه فرورانش تکتونیکی بین صفحات عربی و اوراسیا تشکیل شده است. برخورد این دو صفحه تکتونیکی باعث ایجاد رشته کوه‌های زاگرس در جنوب ایران شد که در شمال و شمال غربی خلیج فارس قابل مشاهده است.

این تصویر چندین شهر متمرکز در امتداد خط ساحلی را نشان می‌دهد که به‌عنوان بندری برای کالاهایی که در داخل و خارج از منطقه حرکت می‌کنند، عمل می‌کنند. حجم قابل توجهی از کشتیرانی در خلیج فارس نفت و فرآورده‌های نفتی را با میانگین روزانه 21 میلیون بشکه از طریق تنگه هرمز حمل می‌کند.

اهمیت اقتصادی و چشم‌انداز زمینی

این عکس یک چشم‌انداز منحصر به‌فرد از زمین را که توسط فضانوردان در ایستگاه فضایی مشاهده می‌شود، ارائه می‌دهد. فاصله کانونی 28 میلی‌متری لنز دوربین، چشم‌اندازی شبیه به چشم انسان ارائه می‌کند که بر اساس انکسار فیزیکی نور، فاصله کانونی متوسطی بین 22 تا 24 میلی‌متر دارد. در این نما، فاصله کانونی دوربین و کادر بندی تصویر فضانورد، حس نگاه کردن به سیاره را از ارتفاع حدود 250 مایلی (400 کیلومتری) ارائه می‌دهد.

مطالب مرتبط: عکس‌های شکوهمند زمین که از فضا با استفاده ازGalaxy S24 Ultra گرفته شده است

عکس فضانورد ISS069-E-92132 در 26 سپتامبر 2023 با دوربین دیجیتال Nikon D5 با فاصله کانونی 28 میلی‌متر به دست آمد. این تصویر توسط مرکز رصد زمین خدمه ISS و واحد علوم زمین و سنجش از دور در مرکز فضایی جانسون تهیه شده است. این تصویر توسط یکی از خدمه Expedition 69 گرفته شده است. برای بهبود کنتراست برش داده شده و بهبود یافته است و مصنوعات لنز حذف شده‌اند. برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی از آزمایشگاه به‌عنوان بخشی از آزمایشگاه ملی ISS برای کمک به فضانوردان برای گرفتن عکس‌هایی از زمین که برای دانشمندان و عموم مردم بیشترین ارزش را دارد، پشتیبانی می‌کند و این تصاویر را به‌صورت رایگان در اینترنت در دسترس قرار می‌دهد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *