دریافت گذرنامه اربعین فقط از طریق اپلیکیشن پلیس من

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:
دریافت گذرنامه اربعین فقط از طریق اپلیکیشن پلیس من
دریافت گذرنامه اربعین فقط از طریق اپلیکیشن پلیس من

فهرست مطالب

همه ساله با نزدیک‌ شدن به ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالحسین (ع) خیل عظیمی از مشتاقان آن حضرت، متقاضی سفر به عتبات عالیات و به خصوص حضور در راهپیمایی میلیونی اربعین هستند. نظر به افزایش بیشمار متقاضیان دریافت و یا تمدید گذرنامه در این ایام و با توجه به مشکلات فراوانی که در سال‌های گذشته در هنگام مراجعه افراد به مراکز پلیس 110 روی می‌داد، سخنگوی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از صدور گذرنامه زیارتی با یک هشتم قیمت یعنی حدود ۵۰ هزار تومان و در کمترین زمان ممکن طی سه تا پنج روز کاری توسط پلیس خبر داد. وی افزود: با رایزنی و مذاکرات به عمل آمده فی‌مابین وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران و دولت عراق و تفاهم صورت گرفته با پلیس مقرر گردید، گذرنامه زیارتی برای متقاضیان عتبات عالیات صادر شود.

به گفته سردار سیدسعید منتظرالمهدی این گذرنامه‌های زیارتی، مانند دیگر گذرنامه‌ها، 5 سال اعتبار داشته و صرفاً برای سفر به عتبات عالیات در ماه‌های محرم و صفر صادر می‌شود. هر چند که رایزنی های لازم با طرفِ عراقی، برای استفاده در سایر ایامِ سال نیز در دستور کار پلیس قرار دارد.

به گفته سخنگوی فراجا، هزینه صدور گذرنامه زیارتی ویژه اربعین حدود ۵۰ هزار تومان برآورد شده است که در مقایسه با گذرنامه عادی خیلی ارزان‌تر و حدود یک هشتم قیمت است. وی همچنین خاطرنشان کرد که این گذرنامه از زمان درخواست تا تحویل، بین سه تا پنج روز کاری به دست افراد متقاضی درب منزل خواهد رسید.

به گفته سردار منتظرالمهدی فرایند ثبت و درخواست گذرنامه زیارتی صرفا از طریق اپلیکیشن پلیس من انجام می‌شود و  آن دسته از افرادی که امکان استفاده از اپلیکیشن برایشان دشوار است می‌توانند با مراجعه به دفاتر اداره مهاجرت و گذرنامه در مراکز استان‌ها (نه دفاتر پلیس +۱۰) در سراسر کشور، درخواست خود را ثبت و ارسال کنند.

صدور گذرنامه زیارتی اربعین

وی همچنین اعلام کرد که اتباع خارجی مقیم ایران باید با مراجعه به دفاتر کفالت در سراسر کشور، درخواست خود را برای صدور مدرک مسافرتیِ زیارت عتبات عالیات ثبت کنند و طبق روال و در اسرع وقت برای آن‌ها نیز مدرک مسافرتی مربوطه صادر و تحویل خواهد شد. لازم به ذکر است که تردد اتباع بیگانه مقیم ایران فقط از طریق مرز چذابه صورت گرفته و خواهشمند است که این افراد از مراجعه به سایر مرزها خودداری کنند.

سخنگوی فراجا گفت: پلیس از بهمن ماه سال گذشته بالغ بر ۴۰۰ هزار گذرنامه برای متقاضیانی که در سال‌های گذشته برگه تردد زیارتی دریافت و موفق نشده بودند گذرنامه دریافت کنند، گذرنامه بین المللی صادر و به درب منزل آنها ارسال کرده است.

سال گذشته با همکاری طرف عراقی، زائران به جای گذرنامه با برگه ویژه اربعین به عراق مشرف شدند و در حماسه اربعین شرکت کردند. امسال این برگه، به گذرنامه ویژه اربعین تبدیل شده که هزینه صدور آن ۵۰ هزار تومان است.

گذرنامه ویژه اربعین فقط در ایام اربعین و البته سفر به عراق اعتبار دارد و افراد امکان سفر به سایر کشورها را با این گذرنامه ندارند.

برای آگاهی از نحوه ثبت نام و دریافت گذرنامه زیارتی اربعین به مقاله زیر مراجعه کنید.

راهنمای دریافت گذرنامه زیارتی اربعین به صورت اینترنتی و در کمترین زمان ممکن

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *