اشتراک گذاری در:

Dark web

Dark web که همچنین به عنوان نت تاریک یا onionland شناخته می‌شود، بخشی از Deep Web، بخشی پنهان از وب جهانی است. دارک وب شامل وب سایت‌های رمزگذاری شده است که فقط با استفاده از مرورگرهای اینترنتی غیراستاندارد قابل دسترسی هستند. وب‌سایت‌های موجود در دارک وب را نیز نمی‌توان با جستجوی آنها با استفاده از موتورهای جستجوی استاندارد پیدا کرد.

رایج ترین ابزاری که برای دسترسی به دارک وب استفاده می‌شود، Tor  است. استفاده از Tor به کاربران اجازه می‌دهد تا اساسا وب‌سایت خود را پنهان کنند و از فناوری جعل (Spoofing) برای پنهان کردن آن استفاده کنند. تشخیص هویت مالک وب‌سایت و کاربرانی که از وب‌سایت بازدید می کنند به دلیل جعل IP، دشوار است.

از مرورگرهایی مانند اینترنت اکسپلورر، گوگل کروم یا فایرفاکس نمی‌توان برای مشاهده وب‌سایت‌ها در دارک وب استفاده کرد. علاوه بر استفاده از Tor برای مشاهده این وب‌سایت‌ها، لایه‌های دیگری از رمزگذاری و امنیت وجود دارد؛ بنابراین یافتن و مشاهده وب‌سایت‌ها در دارک وب دشوار است.

ابزارهای دیگری به جز Tor می‌توانند وب‌سایت‌ها را رمزگذاری کنند، مانند I2P. اگر وب‌سایتی با I2P رمزگذاری شده است، کاربران باید به جای Tor از I2P برای مشاهده آن وب‌سایت‌ها استفاده کنند.

دارک وب اغلب برای فعالیت‌های مجرمانه و غیرقانونی استفاده می‌شود. هکرها گاهی اوقات از آن برای فروش اطلاعات دزدیده شده در مورد افراد و شرکت‌ها استفاده می‌کنند. شماره کارت اعتباری، شماره ملی و سایر داده‌های شخصی، انواع متداول اطلاعات دزدیده شده هستند و اغلب در دارک وب یافت می‌شوند.