اشتراک گذاری در:

Facial recognition

Facial recognition به چه معناست؟

Facial recognition فن‌آوری توانایی تشخیص چهره توسط یک کامپیوتر یا یک دستگاه الکترونیکی دیگر برای شناسایی کاربر گوشی یا کامپیوتر است. این دستگاه، با استفاده از webcam چهره فرد را می‌خواند و می‌تواند ویژگی‌های چهره را تشخیص دهد.

تشخیص چهره در دسته‌ای از نرم‌افزارها به نام نرم‌‎افزارهای بیومتریک قرار می‌گیرد که بر ویژگی‌های یک فرد از جمله فیزیکی و رفتاری تمرکز دارد.

Facial recognition چگونه عمل می‌کند؟

برای کار با تشخیص چهره، دستگاه باید اسکن اولیه از چهره فرد را انجام دهد. اسکن صورت انجام می‌شود و اندازه و موقعیت پیشانی، چشم‌ها، بینی، دهان، گونه‌ها و چانه را ترسیم می‌کند.

در مجموع، تمام این ویژگی‌های چهره به نرم‌افزار تشخیص چهره اجازه می‌دهد تا یک اثر، شبیه به اثر انگشت، اما برای چهره یک شخص ایجاد کند.

چرا برخی سازمان‌ها از فن‌آوری Facial recognition استفاده می‌کنند؟

برخی از شرکت‌ها از تشخیص چهره استفاده می‌کنند تا به کارمندان اجازه دسترسی به یک ساختمان، اتاق‌های خاص در یک ساختمان، یا دسترسی به فایل‌های امن ذخیره شده در سیستم‌های کامپیوتری را بدهند.

تشخیص چهره می‌تواند برای هر نیازی که شخص تعریف می‌کند امنیت بالایی برای یک کسب‌وکار فراهم نماید. اگر این فن‌آوری همراه با تشخیص صدا استفاده شود امنیت، تا حد زیادی، افزایش می‌یابد.

یک نمونه از Facial recognition

مثالی برای استفاده از تشخیص چهره در ویندوز ۱۰ است. ورود به کامپیوتر یا حساب کاربری خاص در کامپیوتر با ویندوز ۱۰ را می‌توان با استفاده از تشخیص چهره انجام داد.

زمانی که این قابلیت فعال می‌شود کاربر به Webcam کامپیوتر نگاه می‌کند و سیستم امنیتی ویندوز ۱۰ از تشخیص چهره برای ورود کاربر به ویندوز استفاده می‌نماید.

رمز عبور، دیگر، کلید مورد نیاز برای ورود به سیستم نیست؛ بلکه چهرۀ کاربر به کلید تبدیل می‌شود.

اصطلاح مرتبط