اشتراک گذاری در:

Executable virus

معنای Executable virus چیست؟

Executable virus یک ویروس کامپیوتری است که خود را در یک فایل قابل اجرا ذخیره می‌کند و هر بار که فایل اجرا می‌شود فایل‌های دیگر را آلوده می‌سازد. اکثر ویروس‌های کامپیوتری زمانی که یک فایل اجرا یا باز می‌شود پخش می‌شوند.

چرا به فایل‌های Executable virus ویروس گفته می‌‍شود؟

Executable virus نوعی بدافزارند که پس از اجرا، با اصلاح برنامه‌های کامپیوتری دیگر و وارد کردن کدشان، خود را تکثیر می‌کند. این کار دقیقاً شبیه ویروسی است که وارد بدن میزبان شده، جایی برای خود پیدا می‌کند و سپس شروع می‌کند به وارد کردن اطلاعات ژنومی در بدن میزبان و وی را بیمار می‌کند. از آن‌جایی که این بدافزارها قدرت تکثیر دارند ویروس نام گرفته‌اند.

ویروس‌ها، نوعی بدافزارند که فایل‌های قابل اجرا را با هدف ایجاد آسیب دائمی یا غیرقابل استفاده کردن آن‌ها آلوده می‌کنند.

برای مطالعۀ بیشتر: 8 نرم‌افزار رایگان برای حذف بدافزارها و جاسوس‌افزارها+دانلود

سه دسته از برنامه‌ها که جزو Executable virus شناخته می‌شوند عبارتند از:

Virus: تزریق کد مخرب به برنامه‌های موجود که آن‌ها را آلوده کرده و ویروس را در زمان اجرا به برنامه‌های دیگر منتشر می‌کنند.

Worm: کرم‌ها، نوعی برنامه مخرب قابل اجرا

Trojan Horse: نوعی برنامه مخرب قابل اجرا

آیا فایل‌های EXE خطرناک است؟

بسیاری از نرم‌افزارهای مخرب از طریق فایل‌های EXE- معمولا در پس‌زمینه برنامه‌ای که به نظر ایمن می‌رسد- منتقل می‌شوند.

این آلودگی، زمانی رخ می‌دهد که برنامه‌ای به‌ظاهر معتبر از نظر شما کدهای مخرب کامپیوتری را بدون اطلاع شما، اجرا می‌کنند.

در واقع این برنامه ممکن است واقعی باشد اما ویروس هم داشته باشد؛ یا نرم‌افزار ممکن است کاملاً جعلی باشد و فقط یک نام آشنا و غیر تهدیدآمیز داشته باشد.

بنابراین، مانند دیگر فایل‌های قابل اجرا، هنگام بازکردن فایل‌های EXE که از اینترنت دانلود کرده‌اید یا مستقیما از شخص دیگری گرفتید مراقب باشید.

فایل‌های EXE به‌قدری پتانسیل مخرب بودن دارند که اکثر ارائه‌دهندگان ایمیل، اجازه استفاده از آن‌ها را نمی‌دهند. (نکته: همیشه قبل از باز کردن فایل اجرایی مطمئن شوید که فرستنده، معتبر است.)

نکته دیگری که باید در مورد این فرمت فایل به یاد داشته باشید این است که این فرمت، تنها برای راه‌اندازی یک اپلیکیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین اگر چیزی را دانلود کرده‌اید که فکر می‌کنید یک فایل ویدیویی است اما پسوند فایل EXE، است بلافاصله آن را حذف کنید.

ویدیوهایی که از اینترنت دانلود می‌کنید معمولا در فرمت فایل MP۴، MKV یا AVI هستند اما؛ هرگز EXE نیستند. همین قانون در مورد تصاویر، اسناد و انواع دیگر فایل‌ها نیز صدق می کند – هر کدام از آن‌ها از مجموعه پسوندهای مخصوص‌به‌خود استفاده می‌کنند.

یک گام مهم در کاهش هرگونه آسیب وارده به فایل‌های مخرب EXE این است که نرم‌افزار آنتی‌ویروس خود را در حال اجرا و به‌روز نگه دارید.

برای مطالعه، مفید است: چگونه بفهمیم گوشی ما بدافزار (Malware) دارد؟

چگونه فایل EXE را باز کنیم؟

فایل‌های EXE نیازی به باز کردن برنامه ندارند زیرا ویندوز می‌داند چگونه آن‌ها را مدیریت کند. فقط کافی است روی فایل دوبار کلیک کنید تا استفاده از آن آغاز شود.

بااین‌حال، گاهی اوقات به دلیل خطای رجیستری یا آلودگی به ویروس غیرقابل استفاده می‌شوند. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد ویندوز فریب می‌خورد تا از یک برنامه دیگر مانند notepad برای بازکردن فایل استفاده کند که البته کار نخواهد کرد.

رفع این اشکال شامل بازگرداندن ارتباط صحیح رجیستری با فایل‌های EXE است.

برخی از فایل های EXE آرشیوهای خود استخراجی هستند. این فایل‌ها ممکن است به‌صورت‌خودکار در یک مکان خاص یا حتی همان پوشه‌ای استخراج شوند که فایل از آن باز می‌شود. برخی دیگر ممکن است از شما بپرسند که می خواهید محتوا را در کجا قرار دهید.

اگر می خواهید یک فایل EXE خود استخراج را بدون خالی کردن فایل های آن باز کنید از یک فایل بدون زیپ مانند ۷ – Zip یا PeaZip استفاده کنید.

برای مثال اگر از ۷ – Zip استفاده می‌کنید کافی است روی فایل EXE راست کلیک کنید و فایل را با آن برنامه باز کنید تا فایل EXE مانند یک آرشیو دیده شود.