اشتراک گذاری در:

Fake antivirus

معنایFake antivirus چیست؟

Fake antivirus یا آنتی‌ویروس تقلبی که اصطلاحاً antispywarefake av یا آنتی‌ویروس جاسوس و دشمن پنهان نیز نامیده می‌شود برنامه‌ای تقلبی است که کاربران را فریب می‌دهد تا فکر کنند کامپیوتر آن‌ها به جاسوس‌افزار یا ویروس، آلوده شده است.

نرم‌افزارهای fake security چیست؟

نرم‌افزارهای امنیتی دروغین یا نرم‌افزارهای امنیتی دشمن هر برنامه‌‎ای است که ادعا می‌کند از کامپیوتر شما محافظت می‌نماید؛ اما کاری انجام نمی‌دهد. به عنوان مثال، ممکن است یک برنامه ادعا کند که فایل‌های کامپیوتر شما را برای یافتن بدافزار اسکن می‌کند اما تنها کاری که انجام می‌دهد این است که همۀ فایل‌های کامپیوتر شما را فهرست می‎نماید.

به‌طورمعمول، این برنامه‌ها به اشتباه، به کاربر هشدار می‌دهند که بدافزار یا تهدید امنیتی دیگری را شناسایی کرده‌اند که باید برطرف شود. با این حال، “تعمیر” یا fix مستلزم پرداخت هزینه توسط کاربر است و عملاً این نرم‌افزارهای تقلبی، چیزی را تعمیر نمی‌کنند.

نحوۀ غیرفعال کردن نرم‌افزارهای تقلبی

متاسفانه، از آن‌جاکه این برنامه‌ها مخربند عمداً طوری طراحی شده‌اند که نصب یا حذف آن‌ها از کامپیوتر، دشوار باشد. بااین‌حال، برنامه‌های آنتی‌ویروس قانونی و برنامه‌هایی مانند Malwarebytes می‌توانند بسیاری از این آلودگی‌ها را حذف کنند.