اشتراک گذاری در:

GCHQ

معنای GCHQ چیست؟

GCHQ کوتاه‌شدۀ عبارت Government Communications Headquarters ستاد ارتباطات دولت است. این سازمان یک سازمان اطلاعاتی و امنیتی بریتانیایی است که اطلاعات سیگنالی (SIGINT) را فراهم می کند؛ و ماموریت آن، حفظ امنیت بریتانیا است.

GCHQ به‌عنوان مقر ارتباطات دولتی نیز شناخته می‌شود؛ یک آژانس بریتانیایی است که SIGINT (اطلاعات سیگنال‌ها) را در اختیار دولت بریتانیا و نیروهای مسلح قرار می‌دهد. از بسیاری جهات، این سازمان معادل انگلیسی NSA ایالات متحده آمریکا (آژانس امنیت ملی) است.

در واقع این مقر، یکی از سه آژانس اطلاعاتی و امنیتی بریتانیا به همراه MI۵ و سرویس اطلاعات مخفی (MI۶)است. مقر GCHQ به دلیل شباهت به شیرینی دونات، در لفظ عادی، به “دونات” نیز معروف شده است.

+برای مطالعۀ بیش‌تر: آگاهی امنیتی چیست؟ تعریف، تاریخچه و انواع آن

اساس‌نامه GCHQ

صداقت: کار کردن قانونی، اخلاقی و بی‌طرفانه

ابتکار: خلاق بودن و اشتیاق به یادگیری

تاثیر: اقدام برای بهبود امنیت کشور

کار گروهی: ارج نهادن به کمک‌های یکدیگر

GCHQ چه کار می‌کند؟

GCHQ قدرت هک‌کردن تلفن‌ها، کامپیوترها و شبکه‌های ارتباطی را دارد. به گفته کارشناسان حریم خصوصی، این نهاد می‌تواند هر کسی را در هر جای دنیا هک کند؛ حتی اگر به هیچ جرمی مشکوک نباشد.

هرچند این نهاد در اساس‌نامۀ خود آورده که ما از بریتانیا و شهروندانش در برابر افراد، گروه‌ها و کشورهایی محافظت می‌کنیم که می‌خواهند از نظر سیاسی، مالی، نظامی به ما آسیب بزنند. اطلاعات قوی ما، نیروهای مستقر ما را ایمن نگه می‌دارد و به نهادهای انتظامی کمک می‌کند تا از فعالیت‌های تروریستی و جرایم جدی و سازمان‌یافته جلوگیری کنند.

چرا افراد زیادی درGCHQ کار می‌کنند؟

این سازمان باید با طیف وسیعی از چالش‌های دشوار مقابله کند بنابراین تنوع کارکنان نشان‌دهندۀ این موضوع است. این سازمان در سایت خود نوشته: «ما تحلیلگرانی برای تولید گزارش‌های اطلاعاتی، ریاضیدانان متخصص، زبان‌شناسان خبره و تعداد زیادی از کارکنان فنی را در اختیار داریم. ما معتقدیم که یکی از مکان‌های شمارۀ یک برای کار کردن بهترین متخصصان فنی و ریاضی در بریتانیا هستیم.»

چرا GCHQ تا این حد، سرّی است؟

این سازمان ادعا دارد تهدیداتی که با آن‌ها مواجه است به‌صورت مخفیانه طراحی می‌شوند؛ بنابراین روش‌های مورد استفاده برای مبارزه با آن‌ها نیز باید به صورت مخفیانه توسعه یابند. عدم انجام این کار می‌تواند زندگی شهروندان بریتانیا در داخل و خارج را در معرض خطر بیشتری قراردهد.

چرا GCHQ گزارش‌های رسانه را نه تأیید و نه تکذیب می‌کند؟

این نهاد بریتانیانی، در مورد صحت گزارش‌های عملیات‌های اطلاعاتی یا قابلیت‌ها اظهارنظری نمی‌کند؛ چرا که عمیقاً اعتقاد دارد انجام این کار اطلاعات حیاتی را در اختیار تروریست‌ها، مجرمان و سرویس‌های اطلاعاتی خارجی قرار می‌دهد و یا بیان حملۀ مجرمان به این سازمان ممکن است این پیام را به مردم منتقل کند که GCHQ بسیار ضعیف است و یا دزدان اطلاعاتی را برای پی‌ریزی حملات بزرگ‌تر، ترغیب نماید.

آیا GCHQ به تمام تماس‌های تلفنی گوش می‌دهد و تمام ایمیل ها را می‌خواند؟

در واقع نه! تمرکز اصلی GCHQ بر تهدیدها و اقدام‌های ضد بریتانیاست. بیش‌تر این تهدیدها از خارج از کشور است. رئیس مرکز اطلاعات این سازمان در سال 2021 ضمن گفت‌وگویی با نشریۀ تایم گفت: «ما باید تمام توانمان را روی بررسی مواردی کنیم که امنیت ملی بریتانیا را به خطر می‌اندازند. بنابراین، قبل از این‌که به دنبال رهگیری ارتباطات افراد باشیم باید پرونده‌ای برای توجیه چنین اقدامی تشکیل دهیم و مجوز مناسب (معمولا حکم) امضا شود.

گوش‌دادن به تمام تماس‌های تلفنی و خواندن ایمیل‌ها توجیه‌ناپذیر و نامتناسب و هم‌چنین از نظر فیزیکی غیرممکن خواهد بود. حتی با وجود این همه نیروی انسانی که در این سازمان، کار می‌کنند.»

+پیشنهاد مطالعه: سیا روی «ChatGPT» برای جاسوسان کار می‌کند

اصطلاح مرتبط