آیا سیر حرکت فناوری، به سمت «سلامت روان» است یا همچنان مضر است؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
تاثیر فناوری سلامت در آینده
  • فناوری مدتهاست که در بهبود سلامت روان کمک‌های مولد و مضر داشته است.
  • اما آیا فناوری جدید مانند VR و AI فرصت منحصر به‌فردی برای کمک دارند؟
  • تأثیر فناوری بر سلامت روان بیشتر از رسانه های اجتماعی است.

تأثیر فناوری بر سلامت روان به‌طور گسترده‌ای به‌عنوان یک اثر منفی بزرگ در نظر گرفته می‌شود. این به این دلیل است که، اغلب، وقتی صحبت از تأثیر بر سلامت روان می‌شود، فناوری با رسانه‌های اجتماعی ترکیب می‌شود.

بسیاری از موج پیشرفت فناوری به‌عنوان بزرگترین هدیه بشر به خود استقبال می‌کنند. باید اذعان کرد که ماهیت فراگیر فناوری در تمام قشرهای جامعه ما نفوذ کرده است و حوزه مراقبت‌های بهداشتی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

علاوه بر تأثیر رسانه‌های اجتماعی، مواردی مانند انزوای اجتماعی در بین گیمرها اغلب به گونه‌ای مورد بحث قرار می‌گیرند که فناوری را در تقابل با سلامت روان قرار می‌دهد. با این حال، فناوری به‌طور کلی برای بخش مراقبت‌های بهداشتی بسیار مثبت بوده است. پس چه کسی می‌گوید که نمی‌تواند به روان درمانی نیز کمک کند؟

مطالب مفید: 10 نکته برای حفظ سلامتی گیمرها

استفاده بیش از حد از تلفن‌های هوشمند باعث استرس و مشکلات سلامتی مرتبط با وضعیت بدنی می‌شود. همه مردم نمی‌دانند که از تکنولوژی بهترین استفاده را ببرند. برخی از افراد از فناوری‌های مدرن برای کار به نفع خود استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر خود را در وضعیت بدی قرار می‌دهند. این ممکن است باعث ایجاد شکاف در جامعه شود. علاوه بر این، وضعیت شکاف دیجیتال زمانی ایجاد می‌شود که افراد زیادی به فناوری های دیجیتال مانند اینترنت و رایانه دسترسی ندارند.

مضرات تکنولوژی گیمینگ برای گیمیرها

بیایید 5 مزیت استفاده از فناوری در مراقبت‌های بهداشتی را بررسی کنیم تا کمی به آینده آن خوشبین تر شویم

1. دسترسی آسان به سوابق پزشکی بیمار

جمع آوری داده‌های بیماران یکی از مهمترین جنبه‌ها در زمینه مراقبت های بهداشتی است. داده های پزشکی برای پزشکان ضروری است تا وضعیت و بیماری بیمار را تجزیه و تحلیل کنند و سپس درمان احتمالی آن را بیابند. در گذشته، سوابق بیمار برای ایجاد حجم زیادی از کاغذ استفاده می‌شد، زیرا همه چیز روی کاغذ بود. دسترسی به سوابق گذشته مشکل ساز بود. با این حال، با ظهور دیجیتالی شدن، اطلاعات پزشکی بیماران را می‌توان در یک سیستم دیجیتالی مبتنی بر ابر کلید زد. این امر سهولت فوق‌العاده‌ای را برای متخصصان، بیماران و صورتحساب‌های پزشکی فراهم کرده است تا با یک کلیک یک دکمه از هر کجا و در هر زمان به آن دسترسی داشته باشند.

2. کاهش خطاهای پزشکی

خطاهای پزشکی یک نگرانی فزاینده عمومی هستند زیرا به‌طور مداوم تکرار می‌شوند و بخشی اجتناب‌ناپذیر از نتایج عملکرد انسان هستند. طبق گزارش رسمی استارفیلد و موسسه پزشکی آمریکا (IOM)، خطاهای پزشکی در بیمارستان‌ها و موسسات بهداشتی ایالات متحده سومین علت مرگ و میر است و سالانه نزدیک به 98.000 مرگ به دلیل خطاهای پزشکی در بیمارستان‌ها رخ می‌دهد. خوشبختانه، فناوری توسعه سیستم هایی را تسهیل کرده است که ثابت شده است خطاهای پزشکی را کاهش داده و جان افراد بیشتری را نجات می‌دهد.

مطالب مرتبط: معروف ترین گجت های هوشمند حوزه سلامتی

3. مراقبت بیشتر از بیماران

دستگاه‌هایی به شکل پوشیدنی‌هایی مانند نوارهای تناسب اندام و سایر دستگاه‌های متصل به‌صورت بی‌سیم مانند Fitbits می‌توانند فشار خون و الکتروکاردیوگراف (ECG) را کنترل کنند و به بیماران و متخصصان اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی‌شده را می‌دهند. این دستگاه ها می‌توانند شمارش کالری، بررسی‌های ورزشی، کارهای روزمره، تغییرات فشار خون و غیره را به تصویر بکشند. متخصصان می توانند سلامت بیماران را به طور موثرتری پیگیری کنند، مانند پایبندی آنها به برنامه های درمانی، و غیره.

آموزش بهبود سلامت افراد با فناوری

4. بهبود آموزش رفتار سلامت به افراد

آموزش به افراد نقشی ضروری در مراقبت‌های بهداشتی ایفا می‌کند خصوصاً فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی که می‌تواند به اطلاع رسانی و مشارکت بهتر کمک کند. بر اساس نتایج یک نظرسنجی اخیر از 200 پزشک آمریکایی که توسط PatientPoint و Digital Health Coalition انجام شده است، بیش از 75 درصد از پزشکان بر این باورند که استفاده از فناوری آموزش و مشارکت افراد می‌تواند به بهبود تجربه سلامت کمک کند.

فناوری نرم افزارها و برنامه‌هایی را ارائه کرده است که بر اساس نیازها و شرایط خاص اشخاص، اطلاعات سفارشی آموزش بهداشت را ارائه می‌دهد. به‌عنوان مثال، پورتال الکترونیکی سلامت یک برنامه آنلاین امن است که دسترسی بیماران را به اطلاعات سلامت شخصی و ارتباط الکترونیکی دو طرفه با ارائه دهنده مراقبت خود با استفاده از رایانه یا دستگاه تلفن همراه فراهم می‌کند.

+بیشتر بخوانید: تنظیم ردیاب سلامت روان آیفون در iOS 17

5. کاهش هزینه‌ها

خطاهای پزشکی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها هزینه دارد. کاهش خطاهای پزشکی به‌طور مستقیم هزینه‌ها را برای پزشکان و بیماران کاهش می‌دهد. با استفاده از فناوری برای کاهش خطاهای تشخیص و تجویز.

در حالی که تغییر از کاغذ به EMR پزشکی در کلینیک‌ها می‌تواند هزینه‌های مراقبت‌های سرپایی را تا ۳ درصد کاهش دهد. تخمین زده می شود که هر ماه 5.14 دلار پس‌انداز برای هر بیمار باشد. یک ابر EMR به‌طور قابل توجهی استفاده از کاغذ را در عمل و هزینه را در خطاهای مختلف دیگر کاهش می‌دهد.

6. واقعیت مجازی

VR ممکن است به‌دلیل چرخه تبلیغات هوش مصنوعی در حاشیه قرار گرفته باشد، اما این فناوری در درمان‌های مختلف سلامت روان مورد استفاده قرار گرفته است. در درجه اول در درمان اضطراب و PTSD، VR می‌تواند درمان مواجهه را در یک محیط کنترل شده ارائه دهد. ما ترجیح می‌دهیم یک ویدیوی هیجان انگیز را تماشا کنیم که با برخی آهنگ‌های crooner، TBH مطابقت دارد.

در این‌باره بخوانید: قابلیت‌های لباس‌های هوشمند

در نهایت، فناوری در درمان سلامت روان، پتانسیل تغییر این بخش را دارد. با این حال، اگرچه روش‌های تکنولوژیکی وجود دارند که مزایایی را نشان داده‌اند، اما برای هر موفقیت فناوری بازهم مضراتی وجود دارد.ما در مورد “پتانسیل” هوش مصنوعی برای تغییر بخش اظهار نظر نخواهیم کرد. حداقل هنوز نه. هوش مصنوعی برای استفاده در صدها هزار مورد مختلف تجاری اقتباس شده است. این احتمال وجود دارد که در آینده بسیار نزدیک، به هر دو روش مفید و بالقوه مضر اعمال شود.

فناوری در واقع صنعت مراقبت‌های بهداشتی را متحول کرده است، با سیستم‌ها و نرم افزارهای زیادی در دسترس است که می‌توانید از آنها برای ساده کردن لجستیک و گردش کار خود استفاده کنید و در عین حال مراقبت عالی را برای سلامت شهروندان ارائه دهید.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *