همه چیزهایی که باید قبل از مواجه با دارک وب بدانید

قدرتی
اشتراک‌گذاری در:
چیزهایی که باید قبل از مواجه با دارک وب بدانید

این ناحیه رمزگذاری شده از اینترنت که دارک وب (Dark Web) و یا همان وب تاریک نیز نامیده می‌شود، توسط موتورهای جستجو ایندکس نمی‌شود و برای دسترسی به آن نیاز به آمادگی و مهارت‌های خاصی وجود دارد. آیا ایمن است یا می‌توان حتی آن را قانونی دانست؟ VPN خود را ببندید و همه آنچه در خصوص وب‌تاریک لازم دارید، در این راهنمای جامع بخوانید.

اینترنت، دری را به‌روی قلمروی از امکانات باز نموده که برای همیشه چشم اندازِ کسب و کار و زندگی شخصی ما را تغییر داد. بسیاری از ما دیگر محدودیتی در دنیای اینترنت نداریم، اکنون دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار را عنصری حیاتی در زندگی روزمره خود می‌دانیم. ما صورتحساب‌های خود را به‌صورت آنلاین پرداخت می‌کنیم، صورت‌حساب‌های بانکی خود را بررسی می‌کنیم، از طریق ایمیل با هم ارتباط برقرار می‌کنیم، اطلاعات بدست می‌آوریم و در رسانه‌های اجتماعی متعددی حضور داریم.

با این حال، محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین ‌موتورهای جستجوی امروزی؛ از جمله گوگل، بینگ، سافاری و داک‌داکگو؛ فقط بخشی از اینترنت را فهرست می‌کنند. بخشی از اینترنت که روزانه به آن دسترسی داریم به‌عنوان وب شفاف یا سطحی شناخته می‌شود.

اما فراتر از این سطح، بخش‌های عمیق و تاریک وب وجود دارد که برای دسترسی به آن‌ها نیاز به پیش‌زمینه‌هایی دارد: ما در مورد وب‌تاریک صحبت می‌کنیم، بخش رمزگذاری‌شده‌ای از اینترنت که توسط موتورهای جستجو فهرست‌بندی نشده است و برای دسترسی، به پیکربندی یا مجوز خاصی نیاز دارد.

در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد این (اینترنت دیگر) بدانید، و همچنین نحوه دسترسی به آن آورده شده است:

تفاوت بین وب شفاف و وب عمیق و تاریک چیست؟

می‌توانید وب شفاف یا سطحی را لایه «بالایی» و قابل مشاهده اینترنت در نظر بگیرید که با استفاده از مرورگرهایی مانند Safari، Chrome، Edge یا Firefox به‌راحتی قابل دسترسی است.

وب تاریک، با نام مستعار (وب عمیق)؛ دومین لایه اینترنت است که توسط موتورهای جستجو ایندکس نمی‌شود. وب سایت‌ها و صفحات در وب عمیق ممکن است شامل محتوای محافظت شده با رمز عبور، انجمن‌های خصوصی و منابع شخصی شده، باشند.

از آنجایی که خزنده‌های موتورهای جستجو این صفحات را فهرست‌بندی (ایندکس) نمی‌کنند، برای دسترسی به یک وب‌سایت در این بخش از اینترنت باید لینک دقیق  آن را بدانید. این می‌تواند شامل خدمات دولتی برای دسترسی به سوابق شما، خدمات مراقبت‌های بهداشتی، بخش‌های مختص اعضا، شبکه‌های داخلی یا منابع شرکتی باشد.

با این حال، وب تاریک، همانطور که در زیر توضیح داده شده است، برای دسترسی به نرم‌افزار خاصی نیاز دارد.

آیا وب تاریک فقط برای مجرمان سایبری است؟

وقتی از وب تاریک به‌صورت آنلاین نام برده می‌شود، معمولاً  ما را به‌یاد بازارهای جنایی و  مجرمان دستگیر شده توسط سازمان‌ها و آژانس‌های مجری قانون‌ می‌اندازد.

مواد مخدر، سلاح‌ها، و IP‌ها و داده‌های سرقت شده، همگی جزو کسب‌وکارهای داغ، در وب‌تاریک هستند و ترابایت‌ها اطلاعات در آن ارائه می‌شوند. معامله‌گران از اطلاعات کارت‌های اعتباری دزدیده شده، نقاط دسترسی اولیه به سیستم‌های آسیب‌پذیر، اعتبارنامه‌ها و دارایی‌های معنوی متعلق به شرکت‌هایی که در جریان حملات سایبری به مخاطره افتاده‌اند، پول‌های هنگفت به جیب می‌زنند.

فضای دارک وب و دیپ وب

با این حال، وب تاریک برای سازمان‌ها و حتی افراد، بسیار بیشتر از آنچه که مجرمان پنهانی در آن کار انجام می‌دهند، کاربرد دارد.

برای دسترسی به یک آدرس دارک‌وب، باید از یک وی‌پی‌ان و یک مرورگر مناسب (بهتر است که Tor باشد) استفاده کنید. هدف این است که ردپای آنلاین خود را تا حد امکان کاهش دهید، ترافیک خود را ناشناس کنید و مکان خود را پنهان نمائید.

چگونه به وب تاریک دسترسی پیدا کنیم؟

اگر نیاز به دسترسی به منابع تاریک وب دارید، مراحلی وجود دارد که باید انجام دهید:

قبل از همه این مورد که به‌شدت توصیه می‌شود را باید در نظر بگیرید؛ یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) نصب کنید. همچنین، شما باید از یک مرورگر متمرکز بر حریم خصوصی، مانند شبکه Tor، برای اتصال از طریق گره‌ها و سرورهای پراکسی استفاده کنید؛ که ایمن‌تر هستند و هدف‌شان ناشناس کردن درخواست‌های ترافیک می‌باشد. مرورگر Tor می‌تواند به نام‌های دامنه خاص با پسوند onion که در وب تاریک استفاده می‌شود، دسترسی داشته باشد.

1. روی VPN سرمایه گذاری کنید

یک VPN موقعیت مکانی شما را مخفی می‌کند و نشان‌ها و خرده اطلاعات آنلاینی را که می‌تواند به شما منتهی شود متوقف می‌کند. اتصالات ایجاد شده در زمانی که VPN فعال است نیز رمزگذاری می‌شوند و به شما کمک می‌کنند در برابر استراق سمع و حمله مرد میانی (man-in-the-middle attacks) در امان بمانید. معمولاً می‌توانید مکانی را انتخاب کنید که می‌خواهید به چشم بیاید؛ VPN‌ها از مجموعه‌ای از سرورها و رله‌ها استفاده می‌کنند تا ردیابی IP شما را دشوار کنند.

مطالب مرتبط: VPN ها توان پنهان کردن چه چیزهایی را دارند؟

VPN‌ها، همچنین برای دسترسی به محتوای قفل شده جغرافیایی، که توسط سرویس‌های پخش، میزبانی می‌شود، استفاده می‌شوند. بهترین گزینه‌، VPN پولی و مبتنی بر اشتراک هستند، زیرا بسیاری از گزینه‌های رایگان یا سرعت شما را کاهش می‌دهند یا داده‌های شما را جمع‌آوری می‌کنند.

وب سایت ZDNET بهترین VPN‌های موجود را بر اساس سرعت، تعداد سرورها، ویژگی‌های امنیتی، قیمت و موارد دیگر آزمایش می‌کند. ExpressVPN به لطف اتصال سریع و قابل اعتماد و طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌‌هایی که روی آن کار می‌کند، انتخاب ما برای بهترین VPN است.

2. مرورگر Tor را دانلود کنید

برای دانلود مرورگر Tor، باید از پروژه Tor بازید کنید. مرورگری که از اثرانگشت آنلاین جلوگیری می‌کند، بلاک‌های وب‌سایت را دور می‌زند و ردیاب‌ها را از ایجاد نمایه بر اساس مروهای گذشته شما، باز می‌دارد.

مرورگر Tor از چندین لایه رمزگذاری برای تقویت ناشناس بودن شما استفاده می‌کند و با موتور جستجوی DuckDuckGo یکپارچه شده است، سیستمی که باعث می‌شود درخواست‌های جستجوی شما به‌هیچ وجه ثبت و ذخیره نشود. باید مطمئن شوید که تنظیمات را بررسی کرده‌اید، و اگر می‌خواهید تجربه ایمن‌تری داشته باشید، به سراغ گزینه‌های «ایمن‌تر» یا «ایمن‌ترین» بروید، که همچنین عملکردهای خطرناک وب‌سایت را غیرفعال می‌کند، مانند جاوا rogue JavaScript.

شبکه Tor توسط هزاران داوطلب در سراسر جهان اداره می‌شود که از سرورهای پروکسی محافظت می‌کنند تا هویت شما پنهان شود و به مخاطره نیافتد. می‌توانید مرورگر Tor را برای ویندوز، MacOS، لینوکس و اندروید دانلود کنید.

مرورگر تور برای دارک وب

اگر می خواهید در iPhone یا iPad خود به شبکه Tor دسترسی داشته باشید، می‌توانید از برنامه Onion Browser استفاده کنید. این برنامه تلفن همراه از DuckDuckGo به‌عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض خود استفاده می‌کند و توسط چارچوب Orbit برای دسترسی ایمن به شبکه Tor پشتیبانی می‌شود.

یک VPN و Tor باید با هم استفاده شوند و برای بهترین محافظت ممکن، بهتر است از طریق VPN به Tor متصل شوید، نه برعکس.

پس از دانلود و نصب مرورگر، اتصال را برقرار نمائید. اتصال به‌طور معمول مدتی طول می‌کشد زیرا Tor، بر خلاف سایر مرورگرها، ترافیک شما را از طریق گره‌های مختلف هدایت می‌کند. همچنین باید به‌خاطر داشته باشید که سرعت احتمالاً تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. برای مثال، بارگذاری یک صفحه ممکن است چند ثانیه بیشتر از آنچه شما به آن عادت کرده اید، طول بکشد.

3. آدرس onion را که می‌خواهید به آن دسترسی داشته باشید، پیدا کنید

برای دسترسی به یک منبع وب تاریک، باید آدرس وب آن را کاملاً بدانید. این وب‌سایت‌ها همچنین از نام‌های دامنه سطح بالای .onion استفاده خواهند کرد و بسیاری از آن‌ها ترکیبی بسیار طولانی و تصادفی از حروف و اعداد خواهند بود. شما نمی‌توانید با استفاده از یک موتور جستجوی استاندارد به آدرس‌های onion دسترسی پیدا کنید زیرا توسط خزنده‌ها ایندکس نمی‌شوند.

دایرکتوری‌های متعددی وجود دارند که میزبان لینک‌ها و وب سایت‌های onion هستند، اما همیشه باید احتیاط کنید. برخی شما را به سایت‌های تجاری هدایت می‌کنند که از مواد مخدر گرفته تا پاسپورت‌های جعلی سروکار دارند، در حالی که برخی دیگر غیرتجاری هستند و شامل محتوای قانونی، مانند کارگاه‌های آموزشی و مهارتی، انجمن‌ها و وبلاگ‌های شخصی می‌شوند.

DefCon، ProPublica، CIA، کتابخانه‌های مختلف و ارائه‌دهندگان نرم‌افزار منبع باز نیز در این بخش از اینترنت حضور دارند.

باید مراقب چه چیزی باشیم؟

اگر دقیقاً نمی‌دانید برای دسترسی به یک وب سایت قانونی به کجا مراجعه کنید، باید از برخی از خطراتی که ممکن است متحمل شوید آگاه باشید. مانند:

بازارهای غیرقانونی: اگر به یک بازار زیرزمینی برخورد کنید، انواع اقلام و خدمات برای فروش از جمله مواد مخدر، سلاح، اسناد جعلی، اطلاعات دزدیده شده و بدافزارها را خواهید یافت. فقط به این دلیل که در دارک وب هستید و از ارز دیجیتال برای خرید استفاده می‌کنید، به این معنی نیست که ردیابی نخواهید شد.

کلاهبرداری: در این بخش «غرب وحشی وب»، اگر از فرصت استفاده کنید و سعی کنید چیزی غیرقانونی بخرید، ممکن است مورد کلاهبرداری قرار بگیرید. فروشندگان اغلب آن چیزی نیستند که به‌نظر می‌رسند.

بازدید از محتوای افراطی: این احتمال زیاد نیست، مگر اینکه بخواهید آن را پیدا کنید، اما اگر به محتوای افراطی یا توهین‌آمیز برخورد کنید، ممکن است خود را در معرض تحقیقات مجری قانون قرار دهید. همچنین لازم به ذکر است که دانلود چنین محتوایی اغلب غیرقانونی است.

بدافزار: درست مانند وب شفاف، وب‌سایت‌ها و منابع تاریک ممکن است نرم‌افزارهای مخربی را که برای به‌خطر انداختن رایانه یا دستگاه تلفن همراه شما طراحی شده است، پنهان کنند. بدافزار می‌تواند شامل دزدان اطلاعات، تروجان‌ها، باج افزارها یا کیت‌های بهره‌برداری باشد. همچنین ممکن است در معرض تلاش‌های فیشینگ قرار بگیرید.

بازارهای غیرقانونی دارک وب

آیا باید از VPN استفاده کنیم؟

بله حتماً. به هر حال توصیه می‌شود از VPN برای کاهش ردیابی توسط دولت‌ها، شرکت‌ها و تبلیغ‌کنندگان استفاده کنید، اما اگر به حفظ حریم خصوصی اهمیت می‌دهید و ترجیح می‌دهید از یک مرورگر معمولی به Tor سوئیچ کنید، یک VPN معتبر، کلیدی است.

کشورهایی مانند چین (و بلوک‌های معروف “دیوار آتش بزرگ” آن) ممکن است شهروندان را در سطح ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) نظارت کنند. اگر از Tor استفاده می‌کنید، ممکن است به تنهایی در سوابق شما ظاهر شود. یک VPN می‌تواند به پنهان کردن استفاده شما از Tor و بازدید شما از منابع وب تاریک کمک کند.

آیا VPN و Tor می‌توانند وب تاریک را کاملا خصوصی و ایمن کنند؟

خیر. در حالی که رمزگذاری قوی، VPN‌ها، سرورهای پروکسی و آدرس‌های وب مخفی، می‌توانند به تجربه‌ای ناشناس‌تر کمک کنند، هیچ سیستم منحصر‌به‌فردی در دسترس نیست که کاملا خصوصی و امن باشد. با این حال، کنترل حریم ‌شخصی ما در دنیای داده‌های انبوه، نظارت و ردیابی تبلیغات شخصی‌شده؛ به‌عهده خود ماست. بنابراین، حداقل، باید استفاده از VPN را در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط: آگاهی امنیتی چیست؟ تعریف، تاریخچه و انواع آن

گفتار پایانی

در پایان می‌توان گفت کاربردهای قانونی و مفید بسیاری برای خدمات و ارتباطات دارک‌وب وجود دارد. به‌عنوان مثال، می‌تواند شامل ابزارهایی باشد که برای مقابله با سانسور «سرویس‌های میزبانی» استفاده می‌شوند، خدمات لازم و ضروری برای کاربران در کشورهایی که دارای نظارت و کنترل شدید دولتی هستند و موارد متعدد دیگر. برخی از رسانه‌ها زمانی که وب‌سایت‌های آن‌ها مسدود می‌شوند، حضور آنلاین خود را از طریق وب تاریک حفظ می‌کنند، و برخی وب‌سایت‌ها هم زمانی که در مواق اعتراضات و ناآرامی‌ها در سطح ISP توسط کشورها ممنوع می‌شوند، همین کار را انجام می‌دهند.

بله، وب‌تاریک شهرت نامطلوبی دارد. با این حال، ناشناس ماندن می‌تواند برای معترضان، گروه‌های حقوق مدنی، روزنامه‌نگاران، وکلا و سایر گروه‌های آسیب‌پذیر بسیار ارزشمند باشد. بازارهای خلاف‌کاری غیرقانونی صرفاً بخشی از این ماجراست.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *