اشتراک گذاری در:

JavaScript

جاوااسکریپت یک زبان اسکریپت‌نویسی یا برنامه‌نویسی است که به شما اجازه می‌دهد ویژگی‌های پیچیده‌ای را در صفحات وب، پیاده‌سازی کنید.

آن‌چه دراین پادکست می‌شنویم

JavaScript یا به‌اختصار JS یه زبان برنامه‌نویسی در وب است که می‌تواند کدهای HTML یا CSS را تغییر دهد. جاوااسکریپت یک زبان محبوب مبتنی بر شیء، داینامیک و مفسرّی است.

این زبان، برای برنامه‌نویسی سمت سرور و سمت کاربر استفاده می‌شود.

جاوا اسکریپت چگونه عمل می‌کند؟

هر بار که یک صفحه وب، کاری بیشتر از نمایش اطلاعات استاتیک برای شما انجام می‌دهد – نمایش محتوای به‌موقع، نقشه‌های تعاملی، گرافیک دو بعدی/سه بعدی انیمیشنی، گشت‌وگذار در فایل‌های ویدئویی و غیره – می‌توانید با اطمینان خاطر اعلام کنید که احتمالاً جاوااسکریپت در این کار دخیل است.

جاوااسکریپت که به اختصار(JS) گفته می‌شود در ابتدا در وب استفاده می‌شد که هدف آن، بهبود صفحات HTML است و معمولاً در کدهای HTML تعبیه می‌شود.

به‌عبارت دقیق‌تر، جاوااسکریپت، یک زبان تفسیر شده است. بنابراین، نیازی به گردآوری آن نیست. جاوااسکریپت صفحات وب را به‌صورت تعاملی و پویا نمایش می‌دهد. این کار به صفحات اجازه می‌دهد:

به رویدادها واکنش نشان دهند؛

جلوه‌های ویژه به نمایش بگذارند؛

متن متغیر را بپذیرند؛

داده‌ها را اعتبارسنجی نمایند؛

کوکی به‌وجود آورند؛

مرورگر کاربر را شناسایی کنند؛ و کلی موارد دیگر از این دست انجام دهند.

کاربردهای JavaScript

صفحات HTML برای نمایش محتوای ایستا خوب هستند، به‌عنوان مثال یک تصویر یا متن ساده. با‌این‌حال، امروزه بیشتر صفحات به‌ندرت ایستا هستند. بسیاری از صفحات امروزی دارای منوها، فرم‌ها، اسلایدشوها و حتی تصاویری هستند که تعامل کاربر را فراهم می‌کنند.

جاوا اسکریپت زبانی است که توسعه‌دهندگان وب برای ایجاد چنین تعاملی به کار می‌برند. از آنجا که جاوا اسکریپت با صفحات HTML کار می‌کند، یک توسعه‌دهنده، باید HTML را بشناسد تا پتانسیل کامل این زبان اسکریپت‌نویسی را مهار کند. درحالی‌که زبان‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای نوشتن در وب استفاده کرد، اما در عمل همه آن‌ها جاوا اسکریپت هستند.

روش استفاده از JavaScript

دو راه برای استفاده از جاوا اسکریپت در یک فایل HTML وجود دارد.

روش اول شامل جاسازی تمام کدهای جاوا اسکریپت در کد HTML است،

در حالی که روش دوم از یک فایل جاوا اسکریپت جداگانه استفاده می‌کند که از داخل یک آلمان Script فراخوانی می‌شود یعنی توسط تگ‌های Script محصور شده است.

اگرچه جاوااسکریپت بیشتر برای تعامل با اشیا HTML استفاده می‌شود اما می‌توان از آن برای تعامل با دیگر اشیا غیر HTML مانند پلاگین‌های مرورگر، ویژگی‌های CSS (شیت‌های سبک)، تاریخ فعلی یا خود مرورگر نیز استفاده کرد.

برای نوشتن کد جاوا اسکریپت، تنها چیزی که نیاز دارید یک ویرایشگر متن پایه مانند Notepad در ویندوز، Gimp در لینوکس یا BBEdit است.

برخی از ویرایش‌گرهای متن، مانند BBEdit دارای قابلیت هایلایت‌کردن برای جاوا اسکریپت هستند. با این کار به‌راحتی می‌توانید عناصر کد جاوا اسکریپت را شناسایی کنید. آخرین نسخه‌های اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس و اپرا همگی از جاوا اسکریپت پشتیبانی می‌کنند.

اصطلاح مرتبط