اشتراک گذاری در:

Biometrics

در حوزۀ کامپیوتر و امنیت، Biometrics به‌معنای شناسایی فرد با اندازه‌گیری ویژگی‌های بیولوژیکی او است. به‌عنوان‌ مثال، کاربرانی که با اثر انگشت یا صدای‌شان،وارد سیستم کامپیوتری یا یک ساختمان می‌شوند در واقع از مؤلفۀ شناسایی Biometrics بهره برده‌اند.

جعل این نوع سیستم، در مقایسه با رمز عبور، دشوارتر است زیرا یک برگۀ شناسایی و ورود منحصربه‌فرد است. از دیگر روش‌های رایج اسکن بیومتریک می‌توان به تشخیص چهره، دست، عنبیه و شبکیه چشم فرد اشاره کرد.

انواع دستگاه‌های Biometrics

در زیر فهرستی از تمام دستگاه‌های بیومتریک شناخته شده آورده شده است که برای واردکردن داده‌های بیومتریک به کامپیوتر استفاده می شوند. این داده‌ها به‌عنوان یک شناسه بیومتریک، یک ویژگی فیزیکی، شیمیایی یا رفتاری، شناخته می‌شوند.

اسکنر چهره –

اسکنرهای چهره بیومتریک با اندازه گیری چهره فرد- او را شناسایی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، فاصله بین چانۀ فرد، چشم‌ها ، بینی و دهان. این اسکنرها می‌توانند بسیار امن باشند؛ با فرض این‌که به‌اندازۀ‌کافی هوشمند باشند تا بین تصویر یک شخص دروغین و یک شخص واقعی تمایز قائل شوند.

اسکنر دست Hand scanner

از آنجایی که طرح کفِ دستی هر شخص، منحصر به فرد است یک اسکنر دستی بیومتریک یا سیستم هندسه دست، فرد را از طرحِ کف‌دست شناسایی می‌کند.

اسکنر انگشت Finger scanner 

یک اسکنر انگشت بیومتریک، فرد را با اثر انگشت او شناسایی می‌کند. این‌ها یک روش امن برای شناسایی یک فرد است. با این حال، اسکنرهای اثر انگشت ارزان قیمت و کم‌تر پیچیده را می‌توان به روش‌های مختلفی فریب داد. به عنوان مثال، در برنامه Myth Busters، آن‌ها توانستند با استفاده از یک آب نبات ژله‌ای، اثر انگشت را جعل کنند.

اسکنر رتینا یا اسکنر عنبیه Retina scanner or iris scanner

یک اسکنر بیومتریک شبکیه یا عنبیه به کمک اسکن، عنبیه یا شبکیه چشم فرد را شناسایی می‌کند. این اسکنرها یک روش احراز هویت بیومتریک امن‌ترند زیرا هیچ راه شناخته‌شد‌ه‌ای برای کپی‌کردن شبکیه یا عنبیه وجود ندارد.

سیستم تایید امضا Signature verification system

سیستمی که شکل امضای دست‌نویس شما را به‌عنوان‌شکلی از شناسایی تشخیص می‌دهد.

Vein recognition

اسکن بیومتریک رگ‌های فرد در انگشت یا کف دست کاربر.

Voice scanner

اسکنر صدا که یک اسکنر تجزیه و تحلیل صدا یا سیستم تایید صدا است که صدای فرد را به‌شکل یک الگوریتم ریاضی، تجزیه می‌کند تا آن‌ها را شناسایی نماید.

این اسکنرها به بهبود امنیت کمک می‌کنند؛ اما برخی اسکنرهای کم‌تر پیچیده‌تر را می‌توان با استفاده از ضبط صدا، دور زد.