دریچه‌ای به روی Slangهای TikTok

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
Slangهای رایج در TiikTok
Slangهای رایج در TiikTok

فهرست مطالب

Slang، کلمات، ,واژگان، اصطلاحات و کاربردهای زبانی غیررسمی است که در گفت‌وگوهای روزمره و عادی بین یک جمعیت زبانی استفاده می‌شود.

هم‌چنین گاهی اوقات به زبانی اشاره می‌کند که به‌طورکلی، منحصر به اعضای گروه‌های خاص است؛ تا هویت گروهی ایجاد کند.

خود این کلمه، یعنی اصطلاح Slang در قرن هجدهم به وجود آمد و هدف از آن، ایجاد هم‌زبانی و درک موضوعی خاص بین یک گروه و جمعیت ویژه بود. مثلاً اصطلاح‌های رایج بین سربازان یا بین گروه خاصی از بازرگانان.

پیشنهاد مطالعه: شرکت مادر TikTok بی‌سر و صدا درحال انجام عملیات‌های بزرگ


حضور Slang در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی

دنیای دیجیتال به‌عنوان بستری که افراد زیادی در آن زندگی می‌کنند و وقت می‌گذرانند قواعد و اصطلاح‌های خاص خود را نیز می‌طلبد.

جالب است که با معرفی هر شبکۀ اجتماعی، کم‌کم جمعیت حاضر در آن، اصطلاح یا Slangهای خاص خود را به‌وجود آوردند و از آن استفاده کردند. TikTok یکی از همان شبکه‌های اجتماعی است که از این قاعده مستثنی نیست و Slangهای زیادی در آن جریان دارد که در این مقاله، به تعدادی از آن‌ها و مفهوم‌شان می‌پردازیم.

پیشنهاد مطالعه: امکان استفاده از TikTok برای کاربران ایرانی فراهم شد

آیا Slangها برای همه، قابل فهم است؟

در شبکۀ اجتماعی TikTok که در سال‌های اخیر، خبرساز شده، Slangها نقش ویژه‌ای دارند؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که این اصطلاحات برای همۀ اشخاص قابل درک نیست؛ به‌خصوص آنان که انگلیسی، زبان مادری‌شان نیست و آن را به‌عنوان زبان دوم استفاده می‌کنند؛ اما جای نگرانی نیست. همین افراد نیز با دانستن و آگاهی معنای Slangها به‌راحتی می‌توانند با سایر کاربران در این پلتفرم اجتماعی، ارتباط برقرار کنند.

اصطلاحات یا Slangهای پُرکاربرد در TikTok

1.POV

POV مخفف “Point of View” است؛ و به روندی اشاره دارد که در آن ویدئو، نقطۀ دید بیننده از یک موقعیت خاص را نشان می‌دهد. این اصطلاح، یکی از Slangهای TikTok و پرکاربرد است.

2.FYP

FYP کوتاه‌شدۀ عبارت “For You Page” است. سازندۀ محتوا از این Slang استفاده می‌کند تا ویدیوهای خود را براساس الگوریتم شخصی شما در صفحه اصلی نمایش دهد و در نتیجه بازدید بیشتری دریافت کند.

3.CEO

این Slang کوتاه‌شدۀ عبارت Chief Executive Officer به معنای آن است که شما در TikTok و زمینه‌ای که در آن فعالیت دارید بهترینیند.

به‌عنوان مثال وقتی شما یک تدوین‌گر فیلم هستید و پس از بارگذاری ویدیو در TikTok این عبارت را می‌گذارید یعنی: شما بهترین تدوین را انجام داده‌اید.

4.OOMF

این عبارت نیز مخفف One of my followers- برخلاف معنای ظاهری آن که ممکن است در وهلۀ اول به ذهنتان بیاید یعنی یکی از دنبال‌‎کنندگان من- دارای بار معنایی منفی است و به افرادی اشاره دارد که پشت سر شما مشغول به بدگویی از شما هستند یا به‌عبارت ساده‌تر دشمنان و کسانی که به شما حسادت می‌کنند و نمی‌توانند یا نمی‌خواهند پیشرفت‌های کاری شما را ببینند.

مثلاً وقتی کسی ویدیوی تولد خود را می‌گذارد و لحظه‌های شادش را به اشتراک می‌گذارد و زیر ویدیو می‌نویسد: OOMF خودمانی و در زبان پارسی منظورش این است: “به کوری چشم دشمنام”. یا همان “بترکه چشم حسود خودمان.

5.Heather

باید اعتراف کرد که از زمان معرفی TikTok تاکنون، کاربران این شبکۀ اجتماعی، اصطلاحات زیادی به فرهنگ واژگانی این شبکه، وارد کرده‌اند که مختص خود آن‌هاست و خارج از این شبکه، معنایی ندارد.

Heather یکی از همین Slangهاست که در سال 2021 متولد شد و در عرض یک‌سال، 2.2 میلیارد کاربر آن را استفاده کردند.

اسلنگ Heather توسط Conan Gray, خوانندۀ مشهور در فضای TikTok ساخته شد و در دنیای این شبکۀ اجتماعی، رواج پیدا کرد.

گری، درمورد بار معنایی این اصطلاح گفته است: “وقتی کسی عبارت Heather را برای شما به‌کار می‌برد به این معناست که برای بقیه، چاره‌ای جز دوست‌داشتنت باقی نمانده است خودمانی‌تر: نمیشه دوستت نداشت.

6.Shadowban

یکی از Slangهای رایج در TikTok است که به‌خوبی برای خود جایی در این پلتفرم باز کرد و البته به سایر شبکه‌های اجتماعی نیز راه یافت.

معنای این اصطلاح آن است که محتوای تولیدی شما برای همۀ افراد قابل پخش یا دیدن نیست؛ به‌عبارت بهتر این اصطلاح نقطۀ مقابل اصطلاح FYP قرار می‌گیرد. همان مفهوم: غیرقابل نمایش یا غیرقابل پخش.

7.Cheugy

این Slang به افراد یا اشیایی اشاره می‌کند که چندان مشهور نیستند. نقطۀ مقابل اصطلاح ترند در شبکه‌های اجتماعی

8.Go Little Rockstar

این اصطلاح در اصل نام آهنگی از یک گروه هندی-آمریکایی به نام SALES بود که خیلی زود در TikTok پربازدید (وایرال) شد. آن‌هایی که با Slangهای تیک‌تاک آشنایی ندارند معمولاً معنای واژگانی این عبارت را در نظر می‌گیرند یعنی: “گروه راک‌استار کوچک” درحالی‌که این Slang به یکی از سالم‌ترین روند (جریان)ها در TikTok شاره دارد. موردی که در آن، مردم دستاوردهای مختلف را جشن می‌گیرند یا حتی یاد عزیزان از دست‌رفته را گرامی می‌دارند.

9.Rizz/Rizzler

این Slang به شخصی اشاره دارد که توانایی جذب باقی افراد را دارد حتی اگر چندان جذابیت بصری نداشته باشد. به‌عبارت بهتر همان کاریزما داشتن.

10.Delulu

این عبارت کوتاه‌شدۀ واژۀ delusional به رویدادی بسیار خارق‌العاده و دلپذیر اشاره می‌کند که شخصی باور دارد حتماً اتفاق میفتد حتی اگر بسیار بعید و دور به‌نظر برسد.

این اصطلاح پس از روی کار آمدن گروه K-pop رواج پیدا کرد. چرا که بسیاری از مردم معتقد بودند هیچ شخصی عاشق این نوع سبک خوانندگی یا صدا و ظاهر حیتی یکی از خواننده‌های گروه نخواهد شد اما مدیر گروه به‌شدت معتقد بود که K-pop باور به خود، اتفاق‌های ناممکن را رقم خواهد زد. تک‌تک اعضای کی‌پاپ خودشان را باور دارند و معتقدند اتفاق بزرگی را در دنیای موسیقی رقم خواهند زد که همین‌طور هم شد.

11.Pushing P

اکثر کاربران TikTok ممکن است این عبارت را به‌صورت ایموجی آبی‌رنگ P ببینند. خب این ایموجی معنای مثبتی دارد. زمانی که در زیر یک ویدیو یا آهنگ این عبارت را دیدید بدانید که به این معناست: ” من دوام می‌آورم” یا “من ایستادگی می‌کنم. “من جا نمی‌زنم” “کم نمی‌آورم”. = I’m stand-up man

12.Sigma

اگر در TikTok فعالیت دارید اغلب هشتگ Sigma را به‌همراه عکس یا ویدیویی از شخصیت کریستین بیل شخصیتی در فیلم روانی آمریکایی American Psycho خواهید دید. این Slang به شخصیتی به‌شدت زمخت و مردانه که فارغ از هرگونه احساس و هیجان است اشاره می‌کند و معنای دقیق آن این است که من فقط‌وفقط روی هدفم متمرکزم.

13.W

حرف W در TikTok نشانه‌ای از اصطلاح Win است. یعنی پیروزی. وقتی این حرف را زیر پستی در تیک‌تاک دیدید بدانید که شخص قصد داشته تا به شما بگوید: “من پیروز شدم” یا “من موفقم“.

14.NSFW

این عبارت، کوتاه‌شدۀ Not Safe For Work، هشداری برای والدین است به‌معنای آن‌که محتوا، مناسب نیست. یک روان‌شناس کانادایی سال 2019 نخستین بار این اصطلاح را برای هشدار به خانواده‌ها و والدین به‌کار برد؛ زمانی که اثرات مخرب مصرف الکل، دخانیات، دعواهای خانوادگی و خشونت والدین نسبت به یکدیگر یا فرزندان‌شان را به‌عنوان عاملی برای آزار روحی کودکان برشمرد.

 15.ratio

در رسانه‌های اجتماعی، از کلمه Ratio (نسبت) برای نشان‌دادن این‌که تعداد زیادی از مردم با کسی یا چیزی مخالف هستند (یک برداشت، نظر، یا محتوای بد) استفاده می‌شود.

این Slang، در TikTok به وضعیتی اشاره دارد که در آن یک پست، نسبت بالایی از پاسخ‌های تند و منفی را در مقایسه با لایک یا ریپلای دارد که نشان‌دهندۀ انتقاد شدید یا تمسخر آن پست است.

در کل، اسلنگ Ratio در TikTok برای بیان مخالفت، تنفر، طرد یا تمسخر یک محتوا استفاده می‌شود.

مثلاً در سال اواخر سال جاری- 2023- پس از انتشار خبر مرگ لی سون کیون– بازیگر معروف کره‌ای، بسیاری از طرفدارانش با انتشار ویدیویی، عملکرد جامعۀ کره و مدیران رسانه‌ای را مورد انتقاد قرار دادند و این‌چنین نوشتند:

This video is trash and you should feel bad. Ratio.

این ویدیو، آشغال است و شما باید نسبت‌به آن حس بدی داشته باشید. تنفر

16.asl 

این Slang در TikTok، کوتاه‌شدۀ عبارت hell به‌معنای جهنم است. هرچند که این اصطلاح فقط مختص TikTok نیست و در سایر شبکه‌های اجتماعی مثل X (توییتر سابق) رواج دارد. معادل فارسی آن “درحد مرگ” می‌‍شود.

مثلاً I’m Tired this morning. #asl = امروز خسته‌ام. #درحدمرگ

البته کاربران آمریکایی معتقدند که این عبارت، کوتاه‌‍شدۀ American Sign Language است. یعنی اطلاعاتی که از سن، جنس و موقعیت زندگی خود هنگام آشنایی در شبکۀ اجتماعی به دیگری می‌دهیم.

 17.asf 

این Slang کوتاه‌شدۀ عبارت As Foolish به‌معنای دیوانه‌‎وار هنگامی به‌کار می‌رود که شما می‌خواهید اندازۀ بیش‌ازحد یک چیز را به مخاطبان، نشان دهید.

مثلاً: I need to get cow to eat because I’m hungry right now. #asf

ان‌‎قدر گرسنه‌ام که می‌خوام یه گاو رو بخورم. #دیوانه‌وار

18.smh

این عبارت، کوتاه‌شدۀ shaking my head  یا shake my head زمانی به‌کار می‌رود که شما به‌خاطر محتوایی، ابراز نارضایتی و تأسف دارید.

مثلاً Some people actually liked that new movie. smh= واقعاً بعضی از مردم چنین فیلم‌هایی رو می‌پسندن؟#تأسف #جای_بسی_تأسف

19.mid

این عبارت، کوتاه‌شدۀ mediocre به‌معنای چیزی است که کیفیت پایینی دارد. یا چندان باکیفیت نیست.

این فیلم خیلی هم جالب نیست.#mid= سطح پایین

 20.nfs

این عبارت در شبکۀ اجتماعی TikTok کوتاه‌شدۀ not for sale یا no funny shit به‌معنای عدم فروش. غیرقابل فروش است.

مثلاً شما محتوایی از یک خانه تهیه می‌کنید و زیر ویدیو می‌نویسید:NFS یعنی غیرقابل فروش. فروشی نیست.

21.dtb

این عبارت کوتاه‌شدۀ don’t trust boys، یک اصطلاح برای بیان آن است که “خیلی اعتماد نکنید”. “باور نکنید”. “الکی”

مثلاً کاربری با پخش یک ویدیو از لحظۀ پرشش از آبشار نیاگارا می‌نویسد: This is me.#dtb = این منم#الکی. #باورنکنید.


22.razy

اصطلاحی که در سال 2023 به دنیای TikTok راه پیدا کرد و به‌سرعت محبوب شد؛ هرچند خاستگاه این Slang، تیک‌تاک نیست. و معنای آن این است: افتخارکردن به چیزی یا کسی است.

23.slay

این اصطلاح در TikTok به معنای “انجام کاری برای بارها و بارها” یا “توجه بیش از حد” به چیزی است. تقریباً چیزی معادل “تا تهش درآد.”. “تا آخرین قطره”. “تا لحظۀ مرگ”. یکی دیگر از Slangهای رایج در TikTok

مثال: من یک میلیون بار این لباس را پوشیده‌‎ام اما هنوز هم می‌پوشم.#Slay= تا روز مرگ

24.NPC

این عبارت که کوتاه‌شدۀ non player character است به کسی اشاره دارد که بدون فکر، کورکورانه تصمیم می‌گیرد یا دنباله‌روی عقاید دیگران است.

25.opp

این اصطلاح کوتاه‌شدۀ Opponent یا Opposition به‌معنای ضدیت یعنی اعلام مخالفت با چیزی یا جریان فکری است. جالب است که خاستگاه این اصطلاح TikTok نیست بلکه از Hip-hop به این شبکۀ اجتماعی وارد شد.

مثلاً شخصی که در TikTok یک محتوای ویدیویی می‌گذارد و زیر آن می‌نویسد: #Opp به این معناست که من با محتوای نمایش‌داده شده یا پیام این محتوا، مخالفم.

پیشنهاد مطالعه: چطور از TikTok، تیک آبی بگیریم؟

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *