از TikTok Lite نسخۀ دیگر TikTok چه می‌دانید؟

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
تفاوت TikTokو TikTok lite
تفاوت TikTokو TikTok lite

فهرست مطالب

نسخۀ سبک‌تر TikTok که TikTok Lite نام دارد به بازار عرضه شد و این درحالی است که شاید خیلی از کاربران هنوز با دنیای TikTok به‌خوبی آشنایی ندارند.

TikTok (که پیش‌تر با نام Musical.ly شناخته می‌شد) یکی از اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی است که به‌شدت در حال رشد است.

استفاده از این اپلیکیشن، آسان است و به کاربران اجازه می‌دهد ویدیوهای جالب و خنده‌دار را با فرمت‌های جذاب، بسازند و به اشتراک بگذارند.

این App، مجموعه‌ای از ابزارها را در اختیار دارد که ویرایش ویدئوها را بسیار ساده و جذاب انجام می‌دهد. اما TikTok Lite چیست؟

پیشنهاد مطالعه: 7 تفاوت اصلی ریلز اینستاگرام و TikTok

تاریخچۀ کوتاه

اوایل اوت ۲۰۱۸، سازندگان تیک‌تاک، نسخۀ سبک‌تری از این برنامه به نام TikTok Lite را منتشر کردند. برنامه‌ای که ابتدا محدود به چند کشور جنوب شرق آسیا بود و اکنون در بسیاری از مناطق آسیایی و آفریقایی در دسترس است.

TikTok Lite تاکنون 800 میلیون کاربر فعال در دنیا دارد و این درحالی‌است که در همان ماه‌های نخست معرفی، 10 میلیون بار دانلود شد.

اما چرا TikTok Lite معرفی شد و تفاوت آن با TikTok- نسخۀ پیشین این App چیست؟ در ادامه، پاسخ این پرسش‌ها گفته می‌‍شود.

پیشنهاد مطالعه: شرکت مادر TikTok بی‌سر و صدا درحال انجام عملیات‌های بزرگ

مقایسۀ TikTok و TikTok lite

ذخیره‌سازی

فضای ذخیره‌سازی در TikTok
فضای ذخیره‌سازی در TikTok Lite

به‌طورمعمول، نسخه Lite هر برنامه، از نظر اندازۀ فایل، کوچک‌تر و از نظر اجرا، سبک‌تر است. در مورد TikTokLite باید گفت برای افرادی در نظر گرفته شده که از شبکه‌های 3G یا 2G استفاده می‌کنند که بالطبع، سرعت کندتری دارند. به‌عبارت بهتر این برنامه برای کسانی است که از نظر اتصال به اینترنت مشکل دارند و یا هنوز در مناطقی که آن‌ها حضور دارند بسترهای اینترنت پرسرعت تعریف نشده است.

حجم برنامه

حجم برنامۀ TikTok
حجم برنامۀ TikTok Lite

اپلیکیشن TikTok – با حجمی برابر با 182 مگابایت در برابر 30.85 مگابایت حجم TikTok Lite ، فضای بیش‌تری از گوشی شما را اشغال می‌کند. این یعنی TikTok Lite سبک‌تر است.
جمع آوری داده‌های برنامه و حافظه Cash، حجم ذخیره‌سازی را به حدود ۱۲۵ مگابایت می‌رساند. بنابراین اگر گوشی با حافظۀ داخلی محدود دارید، نسخه لایت عالی است.

پیشنهاد مطالعه: امکان استفاده از TikTok برای کاربران ایرانی فراهم شد

مصرف باتری

از آنجایی که هر دو نسخه از پخش ویدیو پشتیبانی می‌کنند مصرف باتری در هر دو تقریباً مشابه است. برای پاسخ دقیق‌تر و ارائۀ عدد درست‌تر در این مورد، تیم پشتیبانی TikTok تقریباً بیست‌و‌یک دقیقه از TikTok و TikTok Lite استفاده کرد.

نتیجه:مصرف باتری در هر دو مورد حدود ۴ درصد بود.

رابط کلی و زمان بارگذاری

در نگاه اول، رابط کاربری هر دو اپلیکیشن شبیه به هم به نظر می‌رسد. می‌توانید از طریق دکمۀ Home به ویدیوها دسترسی داشته باشید که در کنار آن، چهار گزینۀ جست‌وجو، آپلود، اطلاع‌رسانی و پروفایل وجود دارد.

هم‌چنین می‌توانید با سوییپ کردن (swiping) به سمت بالا در میان ویدیوها بچرخید و با swipe به سمت چپ به پروفایل آپلود‌کننده بروید.

زمان گشت‌وگذار در ویدیوها، متوجه می‌شوید که بارگذاری آن‌ها حدوداً چندثانیه‌ای طول می‌کشد. این تأخیر، خیلی زیاد نیست؛ اما ممکن است در طولانی‌مدت، آزاردهنده شود. (به‌خصوص هنگامی که وقت چندانی ندارید و باید بلافاصله ویدیویی را بارگذاری کنید.)

برنامه‌های ویدیویی به بارگذاری محتوا برای انتقال یکپارچه از یک ویدیو به ویدیوی دیگر معروفند. متاسفانه، برنامه‌های Lite این کار را با طراحی برای ذخیره داده‌ها، باتری و ذخیره‌سازی انجام نمی‌دهند – این امر، موجب تأخیر در زمان آپلود ویدیوها می‌شود.

نمایه

تفاوت جزئی دیگر، نمایه (آیکون) اپلیکیشن‌ها است. اپلیکیشن TikTok آیکون دایره‌ای با پس زمینۀ مشکی دارد؛ درحالی‌که نسخۀ لایت، آیکون مربعی با پس زمینه سفید است.

ظرفیت آپلود

معمولاً نسخه‌های Lite اپلیکیشن‌ها، فقط عملکردهای اصلی را ارائه می‌دهند و زواید بسیار در آن‌ها حذف شده است. از سوی دیگر، اپلیکیشن TikTok از مجموعۀ بی‌پایانی از صداها، جلوه‌های دیداری و انتقال‌ها برخوردار است که از سوی کاربران بسیار استقبال می‌شود.

اگر یک ویدیوی خاص را دوست دارید می‌توانید با طی کردن این مسیر: Album Art > Record نسخۀ مخصوص‌به‌خود را بسازید.

TikTok Lite به شما اجازه می‌دهد افرادی را ببینید که یک آهنگ یا ویدیوی خاص را بازسازی کرده‌اند؛ اما وقتی نوبت به ضبط آن می‌رسد این گزینه وجود ندارد.

پروفایل و setting

در TikTokمی‌توانید TikCode اختصاصی خود را راه‌اندازی کنید. (مشابه Nametag اینستاگرام). به غیر از TikCode، گزینه‌های حریم‌خصوصی متعددی وجود دارد برای انتخاب این‌که چه کسی می‌تواند ویدیوهای شما را دانلود و مشاهده کند. این کار، از سوءاستفاده بی‌مورد دیگران از ویدیوهای عمومی شما جلوگیری می‌کند.

پروفایل و تنظیمات TikTok
فعال‌سازی Tikcode در TikTok

علاوه بر این، TikTok تنظیمات دیگری مانند Block list، Digital Wellbeing، LivePhoto، Wallet و چند مورد دیگر دارد. است. (این گزینه‌ها در TikTok Lite حذف شده است.)

نکته: وقتی صحبت از حریم‌خصوصی به میان می‌آید در TikTok Lite گزینه‌هایی برای بلاک کردن دیگران، خصوصی‌کردن حساب کاربری و چند تنظیمات ابتدایی اطلاع‌رسانی در اختیارتان قرار می‌گیرد.

حریم خصوصی در TikTok
تعریف حریم‌خصوصی در TikTok

سایر قابلیت‌ها

گذشته از ویژگی‌های بالا، تفاوت عمدۀ دیگر بین این دو برنامه، قابلیت‌های اشتراک‌گذاری آن‌ها است. اپلیکیشن TikTok عملکردهای زیادی مانند Duet، React، Save Video، Share as GIF، Favorites و Live Photos را ارائه می‌دهد. این ویژگی‌ها، علاوه بر گزینه‌های استاندارد اشتراک‌گذاری اندروید مانند Share در فیسبوک، Share در اینستاگرام و… است.

گزینه‌های بسیار برای تدوین فیلم در TikTok

علاوه بر این، لازم نیست برای کارهای ساده‌ای مانند ساخت GIFها، به اپلیکیشن‎‌های ثالث یا جانبی، وابسته باشید.

درحالی‌که TikTok lite این ویژگی‌ها را حذف کرده و تنها دو گزینه Copy Link و Report را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

محدودیت ویژگی تدوین فیلم در TikTok Lite

نبود ویژگی‌هایی مانند Duet و React منطقی به نظر می‌رسد؛ اما اگر گزینه‌های ساده‌ای مانند Favorites و Share as GIFs نیز وجود داشت بسیار عالی بود.

نکته: در TikTok Liteبرای ذخیره یک ویدیو، باید از یک دانلود‌کنندۀ ویدیوی جانبی استفاده کنید. (این کار داخل برنامه انجام نمی‌شود.) هم‌چنین اگر می‌خواهید یک ویدیو را به GIF تبدیل کنید باید به‌صورت جداگانه و به کمک یک App جانبی این کار را انجام دهید و محصول نهایی را در TikTok Lite بارگذاری کنید.

این موضوع، تاحدودی کاربران را آزرده کرده اما خب ویژگی‌های دیگر تا حد کافی خوب هستند که کاربر، چشمش را به روی این یکی دو نقص ببندد.

آیا TikTokLite مناسب شماست؟

اگرچه می‌توانید ویدیوهای مورد علاقه خود را لایک و دنبال کنید نکتۀ ا ساسی آن است که TikTok Lite یک اپلیکیشن مصرفی است. شما می‌توانید تمام ویدیوهای عجیب و غریب و دیوانه‌وار جهان را ببینید و جستجو کنید. با این حال، قادر به ایجاد و اضافه کردن ویدیوهای جدید نخواهید بود.

این چیزی است که توسعه‌دهندگان TikTok Lite باید در توضیحات پلی‌استور مشخص می‌کردند.

بنابراین، اگر قصد دارید ویدئوهای TikTok را برای سرگرمی تماشا کنید اپلیکیشن lite بهترین گزینه برای شما است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی ویدیوها ضربه بزنید تا در میان آن‌ها، سیر کنید.

پیشنهاد مطالعه: چطور از TikTok، تیک آبی بگیریم؟

در یک کلام:

اگر می‌خواهید فقط برنامه‌ای سبک برای گشت‌وگذار در دنیای ویدیوها داشته باشید و خودتان نیز ویدیوهای سبک بدون هیچ جلوۀ خاصی، آپلود کنید؛ فضای کم‌تری از گوشی شما برای نصب یک برنامه اشغال شود؛ و یا زیرساخت ارائۀ شبکه در منطقۀ زندگی شما بسیار ابتدایی است که اینترنتی با سرعت بسیار پایین ارائه می‌دهد پس گزینۀ TikTok Lite مناسب شماست.

اما اگر جزو کاربران پُرکار، طرفداران سرسخت TikTok و آن دسته از کاربران هستید که عاشق ویرایش و آپلود مکرر ویدیوها هستند بهتر است از TikTok استفاده کنید.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *