اشتراک گذاری در:

Data theft

Data theft یا سرقت داده، به معنی کپی گرفتن یا دریافت کردن داده‌ها به طور غیرقانونی از یک کسب و کار یا افراد، گفته می‌شود. معمولاً این داده‌ها اطلاعات کاربر مانند رمزهای عبور، شماره امنیت اجتماعی، اطلاعات کارت اعتباری، اطلاعات شخصی یا سایر اطلاعات محرمانه شرکت است.

از آنجایی که این اطلاعات به صورت غیرقانونی به دست آمده است، وقتی فردی که آن را دزدیده است، مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد. نحوه پیگرد قانونی آن‌ها بسته به کشور سکونت آن‌ها و محل سرقت اطلاعات متفاوت است.

سرقت اطلاعات چگونه اتفاق می افتد؟

سرقت اطلاعات ممکن است به هر یک از دلایل زیر رخ دهد.

فیشینگ – یک روش رایج برای دستیابی به اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساب کاربری است.

رمز عبور بد – استفاده از یک رمز عبور مشترک یا رمز عبور مشابه در هر وب‌سایت به این معنی است که مهاجم می‌تواند با دسترسی به یک حساب، به سایر حساب‌های فرد نیز دسترسی پیدا کند. همچنین، اگر شرکتی که اطلاعات شما را ذخیره می‌کند، امنیت خوبی نداشته باشد، مهاجم می‌تواند به تمام حساب‌های مشتری دسترسی داشته باشد.

مشکلات پایگاه داده یا سرور – اگر شرکتی که اطلاعات شما را ذخیره می‌کند به دلیل مشکل پایگاه داده یا سرور، مورد حمله قرار گیرد، مهاجم می‌تواند به تمام اطلاعات شخصی مشتریان دسترسی داشته باشد.

اطلاعات در دسترس عموم – بسیاری از اطلاعات در دسترس عموم را می‌توان از طریق جستجو در اینترنت و اطلاعاتی که کاربران در شبکه‌های اجتماعی خود ارسال می کنند پیدا کرد.

کارمند بد – کارمندانی که برای یک شرکت کار می‌کنند می‌توانند به اطلاعات شخصی مشتریان دسترسی داشته باشند. اگر کارمندی نیت بدی داشته باشد، این اطلاعات ممکن است به سرقت برود.

Shoulder surfing – به زمانی گفته می‌شود که از رایانه خود در مکانی استفاده می‌کنید که شخصی در کنار شما، می‌تواند صفحه و صفحه‌کلید شما را تماشا کند تا اطلاعاتی مانند جزئیات ورود به سیستم شما را بدزدد.