اشتراک گذاری در:

EFS

EFS چیست؟

EFS کوتاه‌شدۀ عبارت Encrypting File System است و به‌طورخلاصه، یک ویژگی است که در مایکروسافت ویندوز ۲۰۰۰ و ویندوز XP (NTFS ۵.۰ و بالاتر) و به کاربران اجازه می‌دهد به صورت انتخابی فایل‌ها، پوشه‌ها و کل درایوها را رمزگذاری کنند.

این اقدام از داده‌ها در برابر حملات کسانی که دسترسی فیزیکی به کامپیوتر دارند محافظت می‌کند.

توضیح بیش‌تر

ویندوز چند ابزار امنیتی داخلی قوی دارد که می‌توانید در هر زمانی از آن‌ها استفاده کنید؛ در این میان، EFS ابزاری است که به شما کمک می‌کند به‌راحتی تمام فایل‌ها و پوشه‌های ویندوز خود را رمزگذاری کنید.

ویژگی EFS ویندوز به شما اجازه می‌دهد تا به‌راحتی فایل‌های موجود در درایوهای NTFS ویندوز خود را رمزگذاری و رمزگشایی کنید. زمانی که فایل‌ها را با این ابزار رمزگذاری کردید دیگران قادر به دسترسی به آن‌ها نخواهند بود مگر این‌که رمز عبور شما را داشته باشند.

یکی از مزایای این ابزار این است که به شما اجازه می‌دهد به جای کل پارتیشن hard drive، یک پوشه خاص را رمزگذاری کنید؛ هم‌چنین، اگر فایلی را به پوشه رمزنگاری شده EFS منتقل کنید فایل به صورت خودکار رمزنگاری خواهد شد.

چگونه با استفاده از Command Prompt می‌توانیم EFS را فعال یا غیرفعال کنیم؟

Command Prompt یکی از ابزارهای مهم ویندوز است که می‌توانید از آن برای اهداف مختلف استفاده کنید. شما می‌توانید از آن برای پیکربندی تنظیمات مختلف یا عیب‌یابی مشکلات سیستم، بهره ببرید.

  • 1. Win + R را فشار دهید تا دیالوگ باکس Run command باز شود.
  • 2. CMD را تایپ کرده و کلیدهای  Ctrl + Shift + Enter را فشار دهید تا یک Command Prompt باز شود.
  • 3. سپس کلید Enter را فشار دهید.

اگر می‌خواهید این ابزار را غیر فعال کنید طبق مراحل قبلی تنظیمات NTFS را باز کنید. گزینه Enable را انتخاب نمایید. کلید Apply را فشار دهید و سپس OK را بزنید. در نهایت کامپیوتر خود را Restart کنید تا تغییرات اعمال شوند

+ برای مطالعۀ بیش‌تر، پیشنهاد می‌شود: رمزگذاری داده، مسیری برای حفاظت از اطلاعات