اشتراک گذاری در:

programming language

programming language یا زبان برنامه‌نویسی، راهی برای برنامه‌نویسان (توسعه دهندگان) به‌منظور ارتباط با کامپیوتر و شامل مجموعه‌ای از قوانین است. این قوانین مقادیر رشته را به روش‌های مختلف به کد یا عناصر گرافیکی تبدیل می‌کنند.

آن‌چه در پادکست می‌شنویم

زبان‌هایی هستن که برای نوشتن کدهای کامپیوتری و توسعۀ نرم‌افزارها و سایت‌ها، استفاده می‌شن. این زبان‌ها شامل تعداد زیادی از کدگذاری و ترجمۀ نوشتۀ انسان به زبانیه که کامپیوتر می‌تونه بفهمه. با استفاده از یه زبان برنامه‌نویسی در توسعۀ نرم‌افزارها می‌تونیم از اِلمان‌های مختلفی مثل اعداد، رشته‌ها، متغیرها، توابع، عمل‌گرها، شیء‌گرایی و کتابخانه‌ها استفاه کنیم.
برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی شامل: جاوا، پایتون، سی‌شارپ، PHP، جاوااسکریپت و Cئه.

توضیح بیش‌تر

زبان‌های برنامه‌نویسی ابزارهایی هستند که از آن‌ها برای نوشتن دستورالعمل‌های باینری در کامپیوترها استفاده می‌کنیم. این زبان‌ها، اجازه می‌دهند تا کدهای باینری به‌گونه‌ای ترجمه شوند که انسان‌ها بتوانند آن را درک کنند و بنویسند.

programming language از مجموعه‌ای نماد تشکیل شده و شبیه پُلی است که دستورالعمل‌های ما را برای کامپیوتر ترجمه می‌کند؛ و دستورات کامپیوتری را نیز برای ما قابل فهم می‌سازد.

یک زبان برنامه‌نویسی راهی برای برنامه‌نویسان (توسعه‌دهندگان) برای ارتباط با کامپیوترها است.

programming language چگونه عمل می‌کند؟

برنامه‌نویسی، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها را برای اجرا به کامپیوتر می‌دهد. در واقع این برنامه، شامل ابزارهایی است که ما از آن‌ها برای نوشتن دستورالعمل برای کامپیوترها استفاده می‌کنیم.

کامپیوترها در رشته‌های باینری 1s و 0s عمل می‌کنند. programming language، به ما اجازه می‌دهند تا 1s و 0s را به چیزی ترجمه کنیم که انسان‌ها بتوانند آن را درک کنند و بنویسند.

زبان برنامه‌نویسی سطح پایین در مقابل زبان برنامه‌نویسی سطح بالا

programming language سطح پایین:

به کد ماشین یا باینری نزدیک‌تر هستند. بنابراین، خواندن آن‌ها برای انسان‌ها دشوارتر است (اگرچه هنوز درک آن ها از 1s و 0s آسان‌تر است). مزیت زبان‌های سطح پایین این است که سریع هستند و کنترل دقیقی بر نحوه عملکرد کامپیوتر ارائه می‌دهند.

programming language سطح بالا

زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا به نحوه ارتباط انسان‌ها نزدیک‌ترند. زبان‌های سطح بالا از کلماتی (مانند: object, order, run, class, request و غیره)استفاده می‌کنند که به کلماتی که در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم، نزدیک‌ترند.

این بدان معنی است که برنامه‌نویسی آن‌ها در مقایسه با زبان‌های برنامه‌نویسی سطح پایین، آسان‌تر است؛ اگرچه آن‌ها زمان بیشتری برای ترجمه به کد ماشین برای کامپیوتر صرف می‌کنند.

مشهورترین و رایج‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی

زبان‌های برنامه‌نویسی زیادی وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند انواع کارها را انجام دهید. از ساخت تجربه‌های واقعیت مجازی گرفته تا ساخت بازی‌های ویدیویی و غیره؛ حتی نوعی programming language وجود دارد که کاملاً از اموجی‌ها تشکیل شده است!

محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی عبارتند از: پابتون، جاوا، جاوا اسکریپت، #C، سوییفت، ++C، کاتلین(Kotlin)، R و PHP

برای مطالعۀ بیشتر: آغاز طرح ملی آموزش رایگان برنامه‌نویسی و مهارت‌های دیجیتال از شبکه آموزش سیما