اشتراک گذاری در:

CCTV

دوربین مداربسته، (closed-circuit television)، یک سیستم دوربین است که سیگنال توسط یک یا چند نفر، معمولاً در مجاورت نزدیک، به دلایل امنیتی نظارت می‌شود. سیگنال دوربین بسته به ترجیح کاربر، به‌صورت همزمان یا به‌صورت داده‌های ضبط شده به مانیتور پخش می‌شود. یک جلسه ضبط شده برای بازیابی هر فیلم ضروری بهترین است، اما این گزینه معمولاً هزینه ماهانه یا سالانه مربوط به آن را دارد. هم مشاغل و هم خانه های خصوصی می‌توانند از سیستم دوربین مدار بسته استفاده کنند. انواع مختلفی از دوربین‌ها با این سیستم ها استفاده می‌شود. آن‌ها در زیر تعریف شده‌اند:

  • دوربین‌های ثابتی که تنها یک نقطه را ثبت می‌کنند. برای دید بهتر نمی‌توان آن‌ها را چرخاند یا کج کرد.
  • دوربین‌های PTZ (پان شیب زوم) به اپراتورها این امکان را می‌دهند که با استفاده از یک جوی استیک یا دستگاه دستکاری دیگر، دوربین را روی پایه آن حرکت دهند تا یک شی متحرک را دنبال کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای مشاهده دقیق یک شی بزرگنمایی کنند.
  • دوربین‌های Dome به اپراتور این امکان را می‌دهند که از پهلو به پهلو و بالا به پایین حرکت کنند. اینها در خرده فروشی ها استفاده می‌شوند، جایی که ممکن است نیاز به مشاهده شخصی در حال دزدی از مغازه باشد. دوربین‌های گنبدی خالی گاهی اوقات به‌عنوان طعمه برای جلوگیری از دزدی از مغازه استفاده می‌شوند.
  • دوربین‌های مخفی در اشیاء مختلف پنهان شده‌اند، بنابراین افرادی که مرتکب جرایم جنایی می‌شوند، شک نمی‌کنند که در حال ضبط شدن هستند.