اشتراک گذاری در:

ECHELON

ECHELON توسط NSA (آژانس امنیت ملی) راه‌اندازی شده است. ترکیبی از یک سیستم جاسوسی جهانی برای ضبط و تحلیل تقریبا هر تماس تلفنی، فکس، ایمیل و پیام از راه دور یا Eavesdropping (استراق سمع).

آیا ECHELON صحت دارد؟

از اواسط دهه ۱۹۹۰ شواهدی مبنی بر وجود این نوع سیستم جاسوسی، مدام در حال افزایش است؛ هرچند دولت آمریکا به صراحت وجود آن را انکار می‌کند.

آشنایی با تاریخچه ECHELON

ایالت متحده، بریتانیا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند ECHELON را به عنوان بخشی از یک سیستم برای حفاظت در برابر تحلیل اقدام‌های ضد امنیتی، ایجادکردند.

یک مقام آگاه امنیتی آمریکا می‌گوید که ECHELON در سال ۱۹۴۷ به‌صورت یک پیمان سرّی به تصویب نمایندگان کشورهای حاضر در جلسۀ امنیت ملی رسید. پنج کشور جهان که در این جلسه حضور داشتند توافق کردند تا محصول استراق سمع جهانی را به اشتراک بگذارند. در واقع، این سیستم جاسوسی می‌تواند اهداف صنعتی و افراد خصوصی را تحت نظر بگیرد.

ECHELON چگونه پیش می‌رود؟

عملیات ECHELON در Fort Meade در مریلند آمریکا و در GCHQ در چلتنهام آغار شد. آژانس‌ کشورهای ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند با استفاده از ابرکامپیوترها پیام‌های رهگیری شده را ردوبدل می‌کنند تا هر پیام، حاوی کلمات کلیدی فهرست‌شده در لیست ممنوعۀ ECHELON را مسدود کنند.

چرا ECHELON سرخط خبرها شد؟

پارلمان اروپا در 2021، پس از یک سال تحقیق درباره این اتهام که “از این سیستم جاسوسی برای جمع‌آوری اسرار صنعتی حساس اروپا و انتقال آن‌ها به رقبای انگلیسی یا آمریکایی استفاده می‌شود یا خیر؟” گزارشی منتشر کرد.

این گزارش به نتیجه رسید که شبکه جاسوسی جهانی همان ECHELON وجود دارد اما؛ هیچ مدرک محکمی بیان نمی‌‎کند که از این سیستم برای جاسوسی تجاری استفاده شده باشد. در این گزارش، سوالاتی در مورد این‌که “یک سیستم جاسوسی الکترونیکی جهانی تا چه حد می‌تواند تبعیض آمیز باشد“، مطرح شد. هر چند در این گزارش آمده که ECHELON غیرقانونی است اما؛ بیان نکرده است که آِیا با وجود برخی شواهد دال بر وجود چنین سیستم جهانی، با پدیدآورندگان آن برخورد می‌شود یا خیر؟

مخالفان ECHELON چه می‌گویند؟

این گزارش می‌گوید که در فرآیند جاسوسی صنعتی، ECHELON در حال استراق سمع میلیون‌ها ارتباط روزانه بین مردم عادی است.

نگرانی این است که سیستم جاسوسی مذکور، بتواند به یک پلیس مخفی سایبری تبدیل شود و حق حریم‌خصوصی افراد را از بین ببرد.

ایستگاه پردازش ورودی نظامی-MEPs- (Military Entrance Processing Station) به دولت‌ها هشدار داده‌اند که این احتمال وجود دارد بریتانیا و آمریکا، به دلیل همکاری در پروژۀ ECHELON، کنوانسیون اروپایی حقوق بشر را نقض کنند.

همان‌طور که جیمز بامفورد، (James Bamford) کارشناس آژانس امنیت ملی در کتاب مجموعه اسرار (Body of Secrets) توضیح می‌دهد: ” مساله اصلی این است که آیا ECHELON با حریم‌خصوصی افراد- که یک حق اساسی انسانی است- سازگار است یا نه؟!

چه‌طور در برابر ECHELON ایمن بمانیم؟

پاسخ این است: به سختی. در گزارش پارلمان اروپا آمده است که “تنها بخش بسیار کوچکی” از ارتباطات جهانی تلفن، ایمیل و فکس مورد استفاده قرار می‌گیرد که بیشتر آن‌ها از طریق ماهواره انجام می‌شود.

  1. پس ایمیل خود را رمزگذاری کنید: به عبارت دیگر، آن‌ها را به یک کد مخفی تبدیل کنید. فردی که پیام رمزنگاری شده شما را دریافت می‌کند باید به کلید یا رمز عبوری دسترسی داشته باشد که به او امکان رمزگشایی و خواندن آن را بدهد.
  2. یا مطمئن شوید که دیگران به تلفن، فکس یا ایمیل‌های حاوی اطلاعاتی که خیلی برایتان مهم است دسترسی ندارند.
  3. به گفتۀ نیل مک کورمیک، Neil MacCormick- نایب رئیس ملی‌گرای اسکاتلندی کمیته پارلمانی ECHELON ” مردم باید با ایمیل‌های خود مانند کارت پستال‌ رفتار کنند؛ یعنی هر چیزی که دوست دارند روی آن‌ها قرار دهند اما اگر شخص دیگری آن‌ها را خواند عصبی، ناراحت و غمگین نشوند.”

برای درک بیشتر مطلب بخوانید: وقتی از موبایل شما جاسوسی می‌شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

چگونه جاسوس‌افزار را از تلفن همراه پاکسازی کنیم