اشتراک گذاری در:

Ephemeral Token

معنای Ephemeral Token چیست؟

Ephemeral Token در رمزنگاری به‌معنای کلید یک‌بار مصرف است به این معنا که از این کلید رمز، تنها یک بار استفاده می‌شود و بلافاصله از بین می‌رود.

در تعریف کلی، این مفهوم به‌معنای هرچیز کوتاه و زودگذر است که با وجود اهمیت، چندان دوامی ندارد؛ به‌عنوان مثال: پیام‌های متنی که از تلفن همراه به تلفن همراه دیگر منتقل می‌شوند نوعی Ephemeral به حساب می‌آیند.

تعریف بیش‌تر

در واقع، وجود رمزهای یک‌بار مصرف به امنیت بیش‌تر اطلاعات شما کمک می‌کند. مثلاً هنگام تراکنش‌های بین بانکی چنان‌چه همیشه یک رمز داشته باشید امکان هک رمز شما توسط هکرها بسیار زیاد است. اما با وجود رمزهای یک‌بار مصرف که به‌سرعت نیز از بین می‌روند درصد هک اطلاعات شما بسیار پایین می‌آید.

شناسه‌های ثابت و رمزهای عبور، چندین دهه است که برای ورود به سیستم‌ها و برنامه‌ها، تایید احراز هویت چندعاملی (MFA) و امنیت بیش‌تر سیستم بسیار لازمند.

دولت‌ها و سازمان‌های امنیتی، بانک‌ها، مراکزی که اطلاعات عمومی کاربران در آن ذخیره می‌شود به استفاده از Ephemeral token روی آورده‌اند. شاید تنها نهادهایی باشند که این بازی را با ثبت نام حضوری انجام می دهند.

چرا از ephemeral token برای تراکنش‌های مالی استفاده کنیم؟

پول اساسا دو کاربرد دارد: 1-به عنوان یک واحد مشترک برای تبادل ارزش عمل می‌کند؛ 2-می‌تواند به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش عمل کند.

برخی از ذخیره‌سازهای ارزش در بانک‌ها به شکل سپرده‌های بانکی است. به طور فزاینده‌ای، تبادل ارزش به صورت الکترونیکی با کمک پروتکل‌های مختلف الکترونیکی مانند ریل‌های کارت اعتباری و SWIFT انجام می‌شود.

ephemeral Token راه‌کاری برای حفاظت از پول شماست. توکن‌های زودگذر و یک‌بار مصرف به طرز قابل توجهی، انتقال پول بین بانکی را ایمن می‌کنند. راهکاری ساده، کارآمد و ایمن.

فرض کنید که می‌خواهید یک تراکنش مالی یا ارزی انجام دهید. اگر تراکنشT حداکثر چند ثانیه طول می‌کشد مسلماً نیازی به رمزهای توکن نیست اما اغلب تراکنش‌ها به دلیل نوع عملیات و مراحلی که باید طی شود بیش از چندثانیه زمان لازم که همین مدت برای یک هکر بسیار مطلوب است.

پ

هرچند مجرمان سایبری یا هکرها به‌خوبی نسبت به این موضوع آگاهند و به‌همین‌خاطر تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا با شکستن سدّ دفاعی سیستم‌ها و دست‌یابی به رمز، آن را هدف حملۀ خود قرار دهند. به‌همین خاطر، ephemeral Token که فقط در یک بازۀ کوتاه، قابل استفاده است امنیت سیستم را بالا می‌برد و عامل مهمی در حفظ اطلاعات و داده‌های ذخیره‌شدۀ کاربران در گوشی یا سیستم‌هاست.

برای مطالعۀ بیش‌تر: مروری کلی بر امنیت سایبری؛ نکاتی که هر شخصی باید بداند