اشتراک گذاری در:

VPN

VPN یا فیلترشکن، یک ابزار امنیت سایبری است که ارتباط اینترنتی را رمزگذاری می‌کند تا موقعیت مکانی شما را مخفی نگه دارد و مانع از رهگیری ترافیک وب توسط دیگران شود.

VPN، حریم‌خصوصی و ناشناس ماندن شما در هنگام گشت‌وگذار، خرید و بانکداری آنلاین را تضمین می‌کند.

آن‌چه در پادکست می‌شنویم

VPN مخفف Virtual Private Network به معنی شبکۀ خصوصی مجازیه که یک «اتصال امن» و «رمزگذاری‌شده» بین «رایانه» و «اینترنت» شما و یک تونل خصوصی برای داده‌ها و ارتباطات شما هنگام استفاده از شبکه‌‎های عمومی فراهم می‌کنه.

با استفاده از VPN ، اتصال شما به اینترنت، به یک سِرور منتقل می‌شه و در اون سرور، داده‌های شما، رمزگذاری می‌شه؛ به‌همین دلیل، امکان ردیابی شما سخت خواهد شد.

شاید فکر کنید که VPN ، حملۀ هکرها رو دشوار می‌کنه اما؛ در مواردی، VPNها، عاملی برای دست‌یابی به اطلاعات کاربران توسط هکرهاست.

مطالب مرتبط: 5 روش حل مشکل عدم اتصال VPN

توضیح بیش‌تر

VPN یا شبکه خصوصی مجازی، ابزاری است که ترافیک اینترنت شما را رمزنگاری می‌کند؛ آدرس IP (پروتکل اینترنت) شما را مخفی نگه می‌دارد تا از اتصال امن و خصوصی به اینترنت اطمینان حاصل کنید.

این رمزگذاری، از جاسوسی یا جمع‌آوری داده‌های مربوط به فعالیت شما، توسط اشخاص ثالث جلوگیری می‌کند زیرا؛ تمام اطلاعات در پشت یک کد، پنهان می‌مانند.

آشنایی با تاریخچۀ VPN- فیلترشکن چه زمانی پدید آمد؟

VPN، نخستین‌بار سال ۱۹۹۶ از سوی مایکروسافت به عنوان راهی برای دسترسی امن کارمندان دورکار به شبکه داخلی شرکت توسعه یافت. زمانی که بهره‌وری شرکت دو برابر شد شرکت‌های دیگر شروع به استفاده از این روش کردند.

پس از رونق‌گرفتن VPN، توسعه‌دهندگان، متوجه شدند که این “تونل امن” می‌تواند برای استفادۀ کاربرانی مفید باشد که می‌خواهند به طور ایمن به بزرگ‌ترین شبکه روی کره زمین- شبکۀ جهانی وب- متصل شوند.

VPN چیست؟

همان‌طور که از نام آن پیداست- Virtual Private Network-سرویسی است که با رمزگذاری اتصال بین دستگاه و اینترنت، به کاربر کمک می‌کند تا آنلاین باقی بماند. این اتصال امن، یک تونل خصوصی برای داده‌ها و ارتباطات، حین استفاده از شبکه‌های عمومی فراهم می کند.

VPNها از حریم‌خصوصی کاربر، به‌صورت آنلاین محافظت می‌کنند تا کاربر را از حمله و تیررس هکرها، در امان نگه دارند.

سَم آلتمن، چهرۀ معروف دنیای فن‌آوری ارتباطات در تعریف VPN، مثال جالبی به کار می‌برد؛ او در یکی از کنفرانس‌های خبری سال 2022 درخصوص استفاده از VPN گفت: “اینترنت را بزرگراه بزرگی ببینید که در آن با موتورسیکلت تردد می‌کنید؛ به مکان‌های مورد علاقه خود (وب‌سایت‌ها) سر می‌زنید؛ از فروشگاه‌ها خرید می‌کنید؛ سبد سهام خود را بررسی می‌کنید؛ اخبار را می‌خوانید؛ بازی می‌کنید و حتی با دوستان خود ارتباط دارید و یا عکس‌های خانوادگی‌تان را با هم ردوبدل می‌کنید. خب تا زمانی که شما بدون هیچ پوششی، روی موتورسیکلت هستید و به تمام این مکان‌ها سر می‌زنید به‌راحتی قابل مشاهده‌اید و هرکسی می‌تواند در طول بزرگراه دیجیتال، به زندگی خصوصی شما سرک بکشد. هویت آنلاین شما را ببیند و فعالیت آنلاین شما را رصد کند و … بدتر از آن، دیگران می‌توانند تا دمِ درِ خانه، همراه شما بیایند؛ این یعتی که شما به‌راحتی قابل ردیابی هستید.

حالا VPN چه کار می‌کند؟ شما هنوز سوار موتورسیکلت هستید اما؛ به‌جای آن‌که در بزرگراه و بدون پوشش در حرکت باشید از طریق یک تونل خصوصی که از دیدرس بقیه دور است به تمام کارهای خود می‌رسید و هیچ‌کس نمی‌تواند مکان شما را ردیابی کند؛ نشانی و آدرس شما نیز در دسترس نیست. این یعنی شما به کمک VPN کاملاً در امانید و فعالیت و حضورتان در دنیای بزرگ دیجیتال، بسیار امن است.

VPN چگونه کار می‌کند؟

VPNها با مسیریابی اتصال اینترنت دستگاه، از طریق یک شبکه سرور از راه دور، با پیکربندی خاص کار می کنند که توسط سرویس VPN اجرا می‌شود؛ این بدان معناست که تمام داده‌های به‌اشتراک گذاشته‌شده در یک اتصال VPN، تنها رمزگذاری نمی‌شوند. این برنامه، پشت یک آدرس IP مجازی، پنهان شده است و به شما اجازه می‌دهد هویت و موقعیت مکانی خود را مخفی کنید.

VPN چه کار می‌کند؟

به جای ارسال مستقیم ترافیک اینترنت (جستجوها، صفحات بازدید شده، آپلود، دانلود) به ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (ISP)، ابتدا یک VPN ، ترافیک شما را از طریق یک سرور VPN هدایت می‌کند. به این ترتیب، وقتی داده‌های شما در نهایت به اینترنت منتقل می‌شوند به نظر می‌رسد که از سرور VPN آمده‌اند نه دستگاه شخصی شما.

بدون VPN، آدرس IP شما – یک شماره خاص منحصر به شبکه شما – برای وب قابل مشاهده است. یک VPN با عمل به عنوان یک واسطه و تغییر مسیر ترافیک شما، آدرس IP شما را پنهان می‌کند.

هم‌چنین هنگام اتصال، رمزنگاری یا تونلی پیرامون هویت شما ایجاد می‌شود. ترکیب سرور VPN و تونل رمزگذاری، مانع از آن می‌شود که ISP، دولت‌ها، هکرها و هر کس دیگری حین گشت‌وگذار در وب، از شما جاسوسی و موقعیت‌تان را ردیابی کند.

VPN چه چیزی را پنهان می‌کند؟

VPNها در سطح سیستم‌عامل کار می‌کنند؛ بنابراین تمام ترافیک شما را از طریق سرورهای دیگر جابه‌جا می‌کنند. این بدان معناست که تمام ترافیک آنلاین شما, همراه با مکان فیزیکی شما، حین گشت‌وگذار در وب، پنهان می‌ماند.

زمانی که از طریق یک سرور VPN به یک سایت، دسترسی پیدا می‌کنید منبع اتصال شما به‌عنوان یکی از چندین روتر VPN – که سرور پروکسی نامیده می‌شود – نه سرور خودتان نشان داده می‌شود . بنابراین افراد، هکرها یا هر کس دیگری که بخواهد از شما جاسوسی و شما را ردیابی کند نمی‌تواند بفهمد که شما چه کسی هستید وکجایید؟!

کاری که بخش امنیت VPN انجام می‌دهد این است که فعالیت وب شما را به طور مداوم، شناور و در حال حرکت و انتقال، نگه می‌دارد تا هیچ‌کس نتواند روی آن تمرکز کند.

وقتی صحبت از راهکارهای حفظ حریم‌خصوصی آنلاین به میان می‌آید VPN , Tor و پروکسی‌های وب گزینه‌های مناسبی هستند؛ اما به گفتۀ کارشناسان امنیتی، VPN ، بهترین تعادل امنیت و سرعت را ارائه می‌دهد.

فرقی نمی‌کند که می‌خواهید از وای‌فای عمومی در امان بمانید؛ موقعیت خود را از ارائه‌دهندگان محتوا و تبلیغ‌دهندگان پنهان کنید؛ از خودتان در برابر سرقت هویت محافظت کنید یا فعالیت‌تان در وب، پنهان بماند VPN شما را کاملاً محفوظ نگه می‌دارد.

استفاده از فیلترشکن تا زمانی ایمن است که از یک ارائه‌دهندۀ معتبر VPN، ارائه و به‌درستی استفاده شود. یک ارائه دهنده VPN ناامن، ممکن است به‌صورت مخفیانه فعالیت آنلاین شما را ردیابی و ثبت نماید و یا آسیب‌پذیری‌های امنیتی داشته باشد که منجر به نشت‌داده‌ها شود؛ یا حتی داده های شما را به خریداران داده‌های کاربران، هکرها و یا تبلیغ‌کنندگان بفروشد.

آیا استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی ایمن است؟

اگرچه VPN از حریم‌خصوصی، امنیت و ناشناس‌بودن اتصال اینترنتی شما محافظت می‌کند اما؛ شما به‌عنوان کاربری که در دنیای دیجیتال، فعالیت دارید همچنان در معرض خطر بدافزارها و حملات فیشینگ هستید. بنابراین اگرچه فیلترشکن، می‌تواند مواجهه شما با هک و ردیاب‌های آنلاین را کاهش دهد اما؛ حتی بهترین VPNها هم، جایگزینی برای آنتی‌ویروس‌های رده بالا نیستند.

تونل رمزنگاری چگونه کار می کند؟

رمزگذاری روشی برای تبدیل متن عادی به یک تکه کد غیرقابل‌خواندن است. یک کلید یا رمزگشایی، متن را باز و آن را به اطلاعات قابل خواندن تبدیل می‌کند.

وقتی از VPN استفاده می‌کنید، تنها دستگاه شما و ارائه‌دهنده VPN حاوی کلید رمزگشایی هستند. هر کس دیگری که قصد جاسوسی از شما را داشته باشد تنها تعداد زیادی کاراکتر را می‌بیند.

ارائه‌دهندگان VPN، درجات مختلفی از رمزگذاری ارائه می‌دهند اما؛ بهترین نرم‌افزارهای رمزگذاری از روش‌های مختلفی برای حفاظت از حریم خصوصی شما بهره می‌برند.

مجرمان سایبری می‌توانند درخواست‌های DNS را برای ردیابی آنلاین حرکات شما کنترل کنند اما؛ یک سیستم تفکیک DNS VPN برای خنثی‌کردن آن‌ها با رمزگذاری بیشتر، طراحی شده است.

بیشتر بخوانید: نحوه شناسایی فیلترشکن‌‌های کلاهبردار!

اپلیکیشن‌های VPN در اکثر کشورها به خصوص کشورهای دموکراتیک، قانونی‌اند. حتی کشوری کمونیستی مثل چین هم اجازه استفاده از VPN را می‌دهد. بنابراین استفاده از VPN به‌عنوان تونلی برای مصون ماندن شما در دنیای دیجیتال، نمی‌تواند جرم به حساب آید.

انواع VPN

VPNها، دو نوع اساسی دارند

1. VPN با دسترسی از راه دور

به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق یک تونل رمزگذاری خصوصی، به شبکه دیگری، چه اینترنت باشد و چه سیستم داخلی شرکت خود، متصل شوند.

2. VPN سایت‌به‌سایت

این نوع VPN، روتر به روتر نیز نامیده می‌شود که بیشتر در محیط‌های شرکتی کاربرد دارد؛ مخصوصاً زمانی که یک شرکت، در چندین مکان مختلف دفتر مرکزی دارد.

VPN سایت‌به‌سایت، یک شبکه داخلی بسته ایجاد می‌کند که در آن، مکان‌های مختلف می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در واقع همان اینترانت.

پروتکل‌های VPN

چندین پروتکل VPN یا روش‌های امنیتی متفاوت وجود دارد. قدیمی‌ترین پروتکل PPTP، پروتکل تونل‌زنی نقط‌ به‌نقطه است که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد اما؛ به‌طورگسترده، یکی از امن‌ترین پروتکل‌ها به حساب می‌آید.

سایر پروتکل‌ها، عبارتند از IKEv۲، L۲TP / IPSec، SSL، TLS، SSH، Wireguard و OpenVPN که به‌عنوان یک پروتکل متن باز، یکی از امن‌ترین پروتکل‌ها است زیرا؛ هر گونه آسیب‌پذیری در برنامه‌نویسی آن، به‌سرعت مورد توجه قرار خواهد گرفت.

VPN دوگانه چیست؟

VPNهای دوگانه، نوعی سرویس VPN هستند که از سرور VPN برای مسیریابی ترافیک اینترنت از طریق دو شبکه VPN جداگانه استفاده می کنند. همچنین VPNهای دوسویه و VPNهای چندسویه، 2 بار، داده‌های شبکه را رمزگذاری می‌کنند و ارتباط VPN خصوصی‌تر و امن‌تری را ارائه می‌دهند.

آیا واقعاً به VPN نیاز داریم؟

اکثر کاربران، مدام این پرسش‌ها را در ذهن خود مرور می‌کنند که

واقعا به VPN نیاز دارم؟

آیا VPN ارزشش را دارد که هزینه کنم؟

اگر از VPN استفاده کنم از دست هکرها در امان خواهم ماند؟

آیا VPN اطلاعات مرا در دسترس شرکت‌های ارائه‌دهندۀ VPN قرار نمی‌دهد؟

آیا با وجود VPN سیستم من باز هم در خطر است؟

این پرسش‌ها و هزاران پرسش این‌چنینی، نیاز به توضیح کامل دارد و پاسخ همۀ آن‌ها یک «بله» یا «خیر» کوتاه و مختصر نیست.

تنها به این پاسخ بسنده می‌کنیم که VPNهای اختصاصی، می‌تواند برای کاربر، مفید باشد. اما VPN شبکه‌های وای‌فای عمومی – در کافی‌شاپ‌ها، فرودگاه‌ها و دیگر مناطق عمومی – خطرناک‌اند.

این مطلب را حتماً بخوانید: 9 کاری که هرگز نباید با استفاده از وای‌فای عمومی انجام دهید

شاید بپرسید چرا نباید از VPN عمومی استفاده کرد؟ پاسخ کاملاً روشن و واضح است؛ چون تنها چیزی که برای به‌خطر افتادن سیستم شما لازم است این است که یک هکر، به یک شبکه متصل باشد؛ این شخص، به‌راحتی می‌تواند با یک اسنایپر یا ابزار دیگر، از تمام فعالیت‌های شما جاسوسی کند.

مزایا و معایب VPN

مزایای زیادی برای VPN در نظر گرفته‌اند اما استفاده از آن، معایبی نیز به ویژه در مورد عملکرد دستگاه دارد. با در نظر گرفتن تمام قابلیت‌های VPN ، سود آن بسیار بیشتر از ضرر و زیان است.

مزایا

استریم از هر جایی:

ممکن است متوجه شوید که برخی از برنامه‌ها در منطقۀ شما در دسترس نیستند. VPN به شما اجازه می‌دهد سرورهایی با آدرس‌های IP را انتخاب کنید. بدین‌ترتیب، محدودیت‌ها را دور زده، به محتوای مورد علاقه خود دسترسی پیدا می‌کنید.

دسترسی به وب‌سایت‌های مسدود شده

در برخی از کشورها، دسترسی به صفحات وب خاص مانند رسانه‌های اجتماعی، محدود است؛ اتصال رمزگذاری شده توسط VPN، به شما اجازه می‌دهد تا بلوک‌های تحریم را دور بزنید و به‌راحتی به شبکۀ موردنظر دسترسی داشته باشید.

دورماندن از سانسور

VPN می‌تواند به شما کمک کند تا با مخفی‌کردن مکان واقعی و رمزگذاری ترافیک خود از محدودیت‌های دولتی جلوگیری کنید.

محفوظ ماندن از ردیابی

با VPN، یک لایۀ محافظ برای خود ایجاد می‌کنید و به هکرها، مجرمان سایبری حتی سازمان‌های دولتی اجازه نمی‌دهید تا ISP شما را ردیابی کنند.

معایب

سرعت کندتر

ترافیک وب شما هنگام اتصال از طریق VPN، مراحل بیشتری را نسبت به حالت معمول طی می‌کند؛ بنابراین کندی سرعت اینترنت، به‌خوبی حس می‌شود. هرچند در سال‌های اخیر، VPNها، سرعت و عملکرد بهینه‌ای دارند.

مسدودسازی VPN

برخی از کسب‌وکارها به این حقیقت پی برده‌اند که VPNها، به کاربران خود امکان دسترسی به محتوا را می‌دهند. درمقابل، شرکت‌ها شروع به مسدودکردن دسترسی به آدرس‌های IP VPN شناخته‌شده کرده‌اند.

محافظت بدون کوکی

درحالی‌که استفاده از VPN ، فعالیت شما را در دنیای مجازی، خصوصی و رمزگذاری‌شده نگه می‌دارد، امکان مسدودکردن کوکی‌ها توسط VPN وجود ندارد که برخی از آن‌ها برای درست کار کردن سایت‌ها ضروری‌اند.

کوکی‌های ردیابی، هنوز هم می‌توانند در مرورگر شما ذخیره شوند و هویت شما را شناسایی کنند؛ بنابراین شما می‌توانید کوکی‌های ردیابی را حذف کنید یا از یک مرورگر خصوصی، برای جلوگیری از ردیابی وب استفاده کنید.

حریم‌خصوصی نه‌چندان کامل

در حالی که وی‌پی‌ان، دسترسی به ISP شما را برای دولت‌ها، هکرها و دیگر جاسوسی‌ها، مسدود می‌کند اما چندان هم ایمن نیست و شما نمی‌توانید با خیال راحت اعلام کنید که کاملاً حریم‌خصوصی‌تان حفظ می‌شود؛ چراکه خود ارائه‌دهندۀ VPN در صورت تمایل می‌تواند فعالیت اینترنتی شما را ببیند. به همین دلیل، انتخاب یک سرویس‌دهندۀ قابل اعتماد، بسیار مهم است.

آیا می‌توان VPN را روی هر دستگاهی نصب کرد؟

هر دستگاهی که به اینترنت متصل شود می‌تواند از خدمات VPN نیز بهره ببرد. تعداد زیادی از ارائه‌دهندگان فیلترشکن، خدمات خود را در پلتفرم‌های مختلف عرضه می‌کنند.

دسکتاپ‌ها، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و تلفن‌ها، همگی می‌توانند به‌صورت جداگانه به یک فیلترشکن متصل شوند اما؛ در مورد دستگاه‌های هوشمند این کار چندان آسان نیست. برای سایر دستگاه‌های IoT، بهترین گزینه این است که روتر خود را با حفاظت از VPN راه‌اندازی کنید. سپس، تمام دستگاه‌هایی که ازطریق آن، به هاب اصلی متصل می‌شوند، محافظت خواهند شد.

هنگام انتخاب VPN به چه چیزهایی توجه کنیم؟

سرعت

مطمئن شوید که VPN، سرعت کافی را ارائه می‌دهد و ترافیک شما در اینترنت چندان برایتان دردسرساز نخواهد بود.

امتیاز

از زمانی که مساله بی‌طرفی شبکه مطرح شد، بسیاری از فیلترشکن‌های جعلی، شروع به فعالیت کرده‌اند؛ بنابراین مطمئن شوید که از امتیاز استفاده از یک VPN واقعی، بهره‌مندید.

آدرس IP اشتراکی

از یک فیلترشکن استفاده کنید که IPهای اشتراکی ارائه دهد. بودن در میان چندین کاربر ناشناس، لایه دیگری از حریم‌خصوصی را به مرور شما اضافه می‌کند.

Server

سرورهای بیشتر مساوی است با کیفیت بهتر؛ زیرا هر سرور، کم‌تر ترافیک خواهد داشت. هم‌چنین، هرچه به سرور نزدیک‌تر باشید، اتصال فیلترشکن شما سریع‌تر و مطمئن‌تر خواهد بود.

رمزگذاری

به دنبال استاندارد رمزگذاری پیشرفته باشید. سعی کنید بالاترین استاندارد رمزگذاری را انتخاب کنید. مثل  AES-256 که تا امروز در جایگاه نخست استاندارد رمزگذاری ایستاده است. این نوع رمزگذاری، بسیار قوی است به‌گونه‌ای که شکستن کدهای آن تقریبا غیرممکن است؛ زیرا ترکیبات بیشتری نسبت به سایر استانداردهای رمزگذاری موچود در جهان دارد.

پروتکل

از پروتکل‌های امنیتی ضعیف‌تر مانند PPTP اجتناب کنید و به سراغ OpenVPN قابل اعتمادتر بروید.

سیاست

اگرچه ارائه‌دهندگان VPN سیاست خود را جار نمی‌زنند اما؛ باخبرشدن از آن کار سختی نیست. می‌توانید با خواندن نظر سایر کاربران و یا حجم دانلود و خرید آن مطمئن شوید که این نوع فیلترشکن، به‌اندازۀ کافی، امن است و اطلاعات شما را لو نمی‌دهد.

پشتیبانی از مشتری

بهترین VPNها در صورت بروز مشکل، پشتیبانی از مشتری را هرگز فراموش نمی‌کنند و همیشه در کنار مشتریان خود قراردارند.

ویژگی‌ها

به یاد داشته باشید که چه چیزی برای شما مهم است و مطمئن باشید فیلترشکن انتخابی شما با آن‌چه نیاز دارید سازگار است. برخی از مجوزهای دانلود VPN به تعداد مشخصی محدود می‌شوند و برخی دیگر خیر. برخی از آن‌ها مسدود کننده تبلیغات، فایروال، سوئیچ‌های Cash، اتصالات فیلترشکن هم‌زمان‌اند یا توانایی تغییر آدرس IP و موقعیت سرور را به میل خود دارند. باتوجه‌به نوع کاربرد خود، VPN متناسب را انتخاب کنید.

آزمایش رایگان

بسیاری از فیلترشکن‌ها، آزمایش‌های رایگان ارائه می‌دهند و بهتر است قبل از این‌که تصمیم به خرید بگیرید ابتدا آن‌ها را امتحان کنید. سهولت استفاده، میزان رضایت مشتریان و عملکرد آن را بسنجید.

قیمت

VPN را بسته به بودجۀ ماهانه یا سالانۀ خود انتخاب کنید. هرچند انتخاب اشتراک سالانه، راهکاری بسیار مفید و به‌صرفه است.

آیا باید VPN رایگان دریافت کنم؟

اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که سرویس‌های VPN رایگان، کیفیت پایینی دارند و باید از آن‌ها اجتناب کرد. مشکلات زیادی در مورد فیلترشکن‌های رایگان وجود دارد، از جمله:

امنیت ضعیف

بسیاری از گزینه‌های رایگان به جای پروتکل‌های امن مانند WireGuard و OpenVPN از پروتکل‌های امنیتی ضعیف‌تر مانند PPTP استفاده می‌کنند.

سرورهای کم‌تر

زمانی که سرورهای کافی برای پوشش پهنای باند مورد نیاز بسیاری از کاربران وجود نداشته باشد سرعت اتصال به اینترنت می‌تواند تا حدی کند شود.

تبلیغات مزاحم

برخی فیلترشکن‌های رایگان برای کسب درآمد در اپلیکیشن خود، به تبلیغات متکی هستند که همین امر باعث می‌شود شما مدام در معرض تبلیغات ناخواسته و مزاحم قرار بگیرید.

محدودیت‌های دانلود

سرویس‌های رایگان معمولاً محدودیت‌های شدیدی روی میزان دانلود یا حتی آپلود شما اعمال می‌کنند.

چگونه می‌توان VPN را دانلود کرد؟

دریافت VPN آسان است و ابزارهای فیلترشکن رایگان برای کامپیوتر شخصی و تمام پلتفرم‌های اصلی دیگر از جمله VPNهای مک، اندروید و iOS در دسترس است. برای راه اندازی فیلترشکن، یک سرویس VPN را از فروشنده مورد اعتماد بخرید، برنامه را دانلود و آن را راه اندازی کنید.

استفاده از VPN قانونی است؟

فیلترشکن‌، در اکثر کشورها از جمله کشورهایی که بهترین موقعیت سرور را دارند کاملا قانونی است. البته هر چیزی که بدون VPN غیرقانونی باشد – مانند کپی کردن محتوای دارای کپی رایت – با فیلترشکن هم غیرقانونی است. مسدود کردن وب سایت‌ها با VPN غیرقانونی نیست اما؛ انجام این کار برای استریم محتوای دارای محدودیت جغرافیایی ممکن است شرایط استفاده از یک وب سایت را بشکند.

بهترین VPN کدام است؟

بهترین فیلترشکن رمزنگاری پیشرفته AES – ۲۵۶ (یا یک پروتکل رمزنگاری پیشرفته دیگر)، طیف گسترده‌ای از سرورهای بهینه‌سازی شده و ارتباطات سریع بدون محدودیت دانلود یا پهنای باند را ارائه می دهند.

VPN یا Tor کدام را انتخاب کنیم؟

مرورگر Tor بسیار امن است اما؛ سرعت بسیار پایین دارد. سرورهای پروکسی، بسیاری از مزایای یک فیلترشکن را ارائه می‌دهند اما سطح امنیتی بالایی ندارند. هنگام مقایسه فیلترشکن‌ها، پروکسی‌ها و Torها، به عملکرد، رعایت جنبۀ حریم‌خصوصی، سرعت اتصال و میزان رضایت سایر کاربران، دقت کنید.

آیا می‌توان با VPN شخص را ردیابی کرد؟

با پنهان شدن آدرس IP واقعی شما و رمزگذاری ترافیک اینترنت شما، فیلترشکن‌های با کیفیت بالا، ردیابی آنلاین شما را برای ردیاب‌های تبلیغاتی – یا هر کس دیگری – بسیار دشوار می کنند. وب‌سایت‌ها قادر به یافتن IP شما نخواهند بود و اگرچه ISP شما ممکن است در معرض دید باشد و مشخص کند که شما به VPN متصل شده‌اید اما این اتصال صرفاً به شکل یک رشته کد نمایش داده می‌شود که قابل خواندن نیست.

چه کسانی به VPN نیاز دارند؟

فیلترشکن یک ابزار ضروری برای حفظ امنیت آنلاین است. استفاده مکرر از VPN برای اتصال به اینترنت از هک‌شدن شبکه شما توسط مجرمان سایبری جلوگیری و ردیاب‌های وب را پس از فعالیت آنلاین شما، متوقف می‌کند.

فیلترشکن‌ها، با رمزگذاری داده‌های شما، تنها وب‌سایت‌ها را مسدود نمی‌کنند بلکه؛ از حریم‌خصوصی شما محافظت می‌نمایند.

VPN خود را همیشه روشن بگذارم؟

روشن‎‌نگاه داشتن فیلترشکن به مدت طولانی و همیشه، معایبی دارد. شاید کاربران بگویند که روشن‌ماندن همیشگی فیلترشکن، به ما انرژی می‌دهد و دیگر نیاز نیست برای استفاده از آن، مجدداً زمان و وقتمان را برای اتصال به اینترنت، از دست بدهیم اما خاموش‌ نگاه‌داشتن فیلترشکن کمک می‌کند تا سرعت پایین اینترنت، برطرف شود.

به علاوه، اگر به یک سرور فیلترشکن در خارج از کشور متصل باشید سرویس‌ها و وب‌سایت‌هایی با محدودیت‌های منطقه‌ای خاص یا محدودیت‌های دسترسی ممکن است عملکرد محدودی داشته باشند.

چگونه متوجه شوم VPN من کار می‌کند؟

شما می‌توانید با استفاده از یک وب‌سایت تشخیص آدرس IP، بفهمید که آیا فیلترشکن کار می‌کند یا خیر؟

  • یک وب سایت معتبر تشخیص آدرس IP پیدا کنید.
  • زمانی که به VPN متصل نیستید از وب‌سایت، برای پیدا کردن آدرس IP خود استفاده کنید.
  • به فیلترشکن متصل شوید و دوباره آزمایش را اجرا کنید.

نتایج شما برای این دو تست باید متفاوت باشد زیرا؛ یک VPN فعال باید آدرس IP واقعی شما را مخفی کند. اگر نتایج مشابهی به دست آورده‌اید پس فیلترشکن شما به درستی کار نمی ‌ند.

VPN بدون ثبت‌نام یا بدون لاگین چیست؟

یک VPN بدون ثبت‌نام یا بدون لاگ به سیاست فیلترشکن یک سرویس دهنده اشاره دارد که لاگ‌ها یا دیگر سوابق تاریخچه مرور کاربران، فایل های دانلود شده، یا دیگر فعالیت‌های آنلاین را نگه نمی دارد یا به اشتراک نمی‌گذارد.

اگرچه استفاده از VPN بدون ثبت، سطح مشخصی از حریم خصوصی و ناشناس بودن داده ها را تضمین می‌کند اما؛ سایر ارائه‌دهندگان خدمات ممکن است ثبت‌ها را برای اهداف عملکردی و تحلیلی نگه دارند و همچنان سطوح بالایی از حریم خصوصی کاربر را حفظ کنند.

خبر خوب برای دهه شصتی‌ها: بازگشت یار محبوب، بدون فیلترشکن